O festiwalu

 

Millennium Docs Against Gravity po dwóch pandemicznych latach powróciło do tradycyjnych majowych dat! Część kinowa 19. edycji największego polskiego festiwalu filmowego odbyła się w dniach 13 - 22 maja! Niezapomnianym filmowym podróżom w salach kin studyjnych tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. To doskonała okazja, żeby zobaczyć premierowo w Polsce najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego z całego świata! Teraz także w edycji online festiwalu, która odbywać się będzie od 24 maja do 5 czerwca 2022 r.

Otaczająca nas rzeczywistość, przepełniona w ostatnim czasie szczególnie silną niepewnością, wymaga od nas solidarności i myślenia o tym, jak wspólnie możemy kształtować przyszłość, dlatego hasłem przewodnim festiwalu jest zachęta do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat - Rethink Everythingzaczerpnięta z filmu „Wymyślić świat na nowo”, reż. Richard Dale, Nigel Walk. Chcemy, żeby festiwal niósł nadzieję i był impulsem do działania!

W tym roku wszyscy jesteśmy myślami z Ukraińcami i Ukrainkami cierpiącymi z powodu rosyjskiej napaści, dlatego podczas festiwalu w geście solidarności prezentujemy filmy o kulturze i historii naszych wschodnich sąsiadów. To opowieści o wyjątkowym uczestniku wydarzeń na Euromajdanie (Roma”, reż. Olha Zhurba), wpływie rosyjskiej aneksji Krymu na sztukę („Skarby Krymu”, reż. Oeke Hoogendijk), genialnym ukraińskim artyście i wizjonerze Florianie Jurjewie („Nieskończoność według Floriana”, reż. Oleksiej Radynski), tymczasowym domu dziecka na wschodzie Ukrainy („Dom z drzazg”, reż. Simon Lereng Wilmont) oraz okrucieństwie II wojny światowej, które szczególnie silnie wybrzmiało podczas tragicznych wydarzeń w Babim Jarze z 1941 roku („Babi Jar. Konteksty”, reż. Siergiej Łoźnica). Historia opowiedziana w filmie, który miał światową premierę w Cannes, dzisiaj nabiera znowu przerażającej aktualności.

W czasie 19. edycji festiwalu prezentujemy kilka nowych sekcji. Love Stories, czyli historie o miłości - do ludzi i do wulkanów, w ekstremalnych warunkach i na krańcach świata, w rzeczywistości i świecie wirtualnym. Nauka nas uratuje - filmy, które są pigułką rzetelnej wiedzy o gospodarce obiegu zamkniętego, mięsie hodowanym laboratoryjnie, szczepionkach czy topnieniu lodowców i innych ważnych tematach. Dają nadzieję i podsuwają bardzo konkretne pomysły zmiany rzeczywistości. Sekcja Zanim dorośniesz to spojrzenie na życie młodych bohaterów i bohaterek, którzy poszukują swojej ścieżki, często rzucając wyzwanie nieprzychylnej rzeczywistości. Z kolei Oblicza Dalekiego Wschodu pokazują rzeczywistość Bangladeszu, Chin, Mjanmy i Wietnamu. Wyłania się z nich obraz miejsca na naszej planecie, które nieustannie podlega dynamicznym zmianom społecznym, kulturowym oraz politycznym.

W tym roku po raz pierwszy na festiwalu prezentujemy Konkurs Filmów Krótkometrażowych. To wybór filmów dokumentalnych z całego świata, których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych prezentowanych w programie. Organizujemy także pierwszą retrospektywę filmów Susan Sontag w Polsce! Pokażemy zarówno filmy dokumentalne uznanej amerykańskie eseistki i ikony popkultury, jak i jej realizacje fabularne. W tym roku widzowie i widzki Millennium Docs Against Gravity mogli bliżej poznać też twórczość reżysera-archeologa czasu, którego fetyszem jest taśma filmowa - Billa Morrisona! Program retrospektywy mistrza zawierał w sumie ponad 17 tytułów!

Na festiwalu nie zabrakło filmów wybitnych twórców i twórczyń oraz hitów największych światowych festiwali. Zdobywczyni Oscara, brytyjska reżyserka Andrea Arnold zaprezentowała na festiwalu film Krowa, poruszający obraz życia krowy mlecznej imieniem Luma, który miał światową premierę w Cannes. Do programu naszego festiwalu trafiły także filmy prezentowane i nagrodzone na festiwalu Sundance: wspomniany już „Dom z drzazg” (Nagroda za Najlepszą reżyserię w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym), opowieść o przyjaźni muzułmańsko-buddyjskich położnych w ogarniętej wewnętrznymi konfliktami Mjanmie, czyli „Położne” (Specjalna Nagroda Jury: Excellence In Verité Filmmaking w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym) krótkometrażowa historia kosowskich graczy tenisa stołowego w „Bez miejsca” (Nagroda Jury w kategorii Nonfiction w Konkursie Filmów Krótkometrażowych), pierwszy film zrealizowany całkowicie w świecie VR - „Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości” oraz pełny energii obraz grupy tanecznej kobiet po 70-tce - „Dziewczyny z kalendarza”.

Po raz kolejny na festiwalu został zorganizowany Konkurs Polski. Wśród filmów, które walczyły o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego, znalazły się najnowsze produkcje znanych reżyserów i reżyserek - Anna Zakrzewska wraz z Łukaszem Rondudą w filmie „Lot” pokazują w zupełnie nowym świetle życie wybitnego polskiego artysty lat 90. - Romana Stańczaka, za to nominowana do Oscara i Emmy Hanna Polak przybliża w filmie „Anioły z Sindżaru” historię straszliwej zbrodni przeciwko ludzkości - ludobójstwa Jezydów dokonanego przez ISIS.

19. Millennium Docs Against Gravity to fascynującą podróż nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów - od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne. Bądźcie z nami!

Więcej informacji:

mdag.pl

https://www.facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity/

www.facebook.com/AkademiaDokumentalna/

https://www.instagram.com/millenniumdocsagainstgravity/

https://www.youtube.com/c/MillenniumDocsAgainstGravityFilmFestival