Trzy filmy, trzy niezwykłe historie i jeden wspólny element – towarzyszące opowieściom niesamowite, górskie krajobrazy. Na VoD.MDAG.pl zapraszamy w filmową podróż w Alpy i Himalaje. Na zbocza gór przeniosą nas dwa wyjątkowe dokumenty polskich reżyserów oraz nagrodzona na festiwalu w Cannes tragikomiczna fabuła. Do filmów można wykupić jednorazowy dostęp w cenie 9,50 zł lub zakupić karnet na kilka filmów!

ŚCIANA CIENI, reż. Eliza Kubarska

Film opowiada o wyprawie na Kumbhakarnę z perspektywy Szerpów, którzy mieszkają w wiosce u podnóża Himalajów. W zachodnim świecie góra znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań, o jakim wie współczesny alpinizm. Akcja filmu rozpoczyna się w wiosce Kambachen (4 000 metrów n.p.m.), gdzie trzyosobowa rodzina Szerpów mieszka w jednej izbie. Pewnego dnia ojciec rodziny dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało złamanie tabu i narażenie się na gniew bogów. Ale ta wyprawa to również szansa na zarobienie pieniędzy na edukację jego syna - Dawy. Film był hitem zeszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity i zdobył Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego.

STROICIEL HIMALAJÓW, reż. Michał Sulima

Do londyńskiego warsztatu Desmonda Gentle trafia klientka z prośbą o dostrojenie pianina. Jest nauczycielką, poślubiła mężczyznę z Ladakh w Himalajach i planuje przenieść się do wioski w stanie Zanskar. Kobieta opłakuje brak pianina w lokalnej szkole, położonej na wysokości 4267 metrów n. p. m., w jednej z najbardziej odizolowanych osad na świecie. 65-letni stroiciel fortepianów postanawia więc podjąć się najtrudniejszego i najbardziej niebezpiecznego zadania w swojej czterdziestoletniej karierze. Wyrusza z 100-kilogramowym pianinem z tętniącego życiem Londynu do odległego serca indyjskich Himalajów. Jego podróż to symboliczny triumf muzyki, która w ten sposób połączy różne kultury i światy.

Fabuła: TURYSTA, reż. Ruben Ostlund

Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Sielankowy wypad przerywa lawina - Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś. Jak ułożą się dalsze relacje wewnątrz rodziny? „Turysta” jest inteligentną, intymną tragikomedią psychologiczną. Oparty na zaczerpniętej z biografii reżysera historii film nagrodzony został Nagrodą Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2014 roku i był zgłoszony jako szwedzki kandydat do Oscara®.