Najważniejsze filmy dokumentalne, które miały swoje premiery na prestiżowych festiwalach międzynarodowych już w maju premierowo w Polsce zobaczy publiczność 19. Millennium Docs Against Gravity.

Znamy pierwszy tytuł, który pojawi się w programie tegorocznego MDAG, a będzie miał swoją międzynarodową premierę podczas rozpoczętego wczoraj Berlinale. To „Dreaming Walls", reż. Amélie van Elmbt, Maya Duverdier – opowieść o legendarnym nowojorskim Hotelu Chelsea i jego mieszkańcach. Od ponad stu lat był miejscem spotkań artystów, drugim domem dla takich ikon kontrkultury,  jak Patti Smith czy Jim Morrison. Teraz ma zostać otwarty ponownie jako luksusowy hotel. Jak na te zmiany przygotowują się pokonani przez galopujący kapitalizm, wieloletni lokatorzy budynku, którzy pamiętają jeszcze utopijne początki Hotelu Chelsea? 

Na 19. MDAG nie zabraknie też głośnych produkcji pokazywanych na ostatnim festiwalu w Cannes – „Babiego Jaru. Kontekstów" (Babi Yar. Context) mistrza Siergieja Łoźnicy i „Krowy” (Cow) zdobywczyni Oscara Andrei Arnold. W „Babim Jarze. Kontekstach" dobrze znany publiczności naszego festiwalu reżyser przygląda się kaźni ukraińskich Żydów nieopodal Kijowa w 1941 roku. Łoźnica skomponował film z archiwaliów pochodzących z obu maszyn propagandowych, nazistowskiej i bolszewickiej, oraz z zachowanych materiałów prywatnych, badając dokładnie, jak doszło do tragedii, w której życie straciło ponad 33 tysiące Żydów. Film Andrei Arnold to natomiast niezwykle wzruszający dziennik z życia mlecznej krowy o imieniu Luma. Obserwacja codziennych czynności bohaterki, od wypasu na zielonych polach po produkcję mleka, jest próbą zbliżenia się do niej, dostrzeżenia zarówno jej piękna, jak i wpisanych w jej życie wyzwań. W tej historii znajdziemy wszystko – miłość, naturę, ale też okrutne pozbawianie godności i wszechobecną śmierć.

Do programu naszego festiwalu trafiły także filmy prezentowane i nagrodzone na zakończonym dopiero co festiwalu Sundance: „Dom z drzazg” (Nagroda za Najlepszą reżyserię w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym), „Położne” (Specjalna Nagroda Jury: Excellence In Verité Filmmaking w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym) „Bez miejsca” (Nagroda Jury w kategorii Nonfiction w Konkursie Filmów Krótkometrażowych), „Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości” oraz „Dziewczyny z kalendarza”.

„Dom z drzazg” (A House Made of Splinters), reż. Simon Lereng Wilmont, zabiera nas do wschodniej Ukrainy, która cały czas cierpi z powodu wojny na granicy. Film jest pełną czułości, wzruszającą opowieścią o grupie niestrudzonych wolontariuszy, którzy tworzą tymczasowy dom dziecka dla małych podopiecznych z dotkniętych przemocą rodzin. W Mjanmie osadzona jest natomiast piękna opowieść o przyjaźni ponad podziałami przedstawiona w filmie „Położne” (Midwives), reż. Snow Hnin Ei Hlaing. Bohaterkami są dwie pracujące razem w szpitalu kobiety: buddystka Hla i pochodząca z prześladowanej grupy etnicznej Rohingja muzułmanka Nyo Nyo. Wspólnie niosą one pomoc i opiekę tym, którzy we własnym kraju traktowani są jak intruzi. 

W debiutującym w tym roku na MDAG Konkursie Filmów Krótkometrażowych pokażemy film „Bez miejsca” (Displaced), reż. Samir Karahoda, czyli opowieść o niesamowitych pasjonatach tenisa stołowego z Kosowa, którzy choć odnoszą sukcesy i mogliby dalej rozwijać swoją sportową karierę, nie mogą liczyć na żadne wsparcie ze strony państwa.Trenują więc w udostępnianych przez przyjazne osoby, niecodziennych miejscach. 

Wyjątkową pozycją w programie 19. MDAG jest produkcja „Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości” (We Met In Virtual Reality), reż. Joe Hunting, czyli pierwszy w historii pełnometrażowy film dokumentalny zrealizowany w pełni w wirtualnej rzeczywistości. Jest to wciągające spojrzenie na nowe formy społecznych interakcji, a zarazem niezwykła opowieść o miłości i przyjaźni bohaterów, odnajdujących się w świecie, który może nie być nam zbyt dobrze znany. O tym, jak ważne jest posiadanie rodziny z wyboru – przyjaciół, którzy podnoszą na duchu i dodają odwagi – dowiadujemy się natomiast od bohaterek filmu  „Dziewczyny z kalendarza” (Calendar Girls), reż. Maria Loohufvud, Love Martinsen. Tytułowe Calendar Girls to taneczny zespół seniorek z Florydy, które pragną udowodnić, że wiek to tylko liczba. Te dziewczyny wiedzą, że życie zaczyna się po sześćdziesiątce i mają gdzieś to, co myślą ludzie wokół. 

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 13-22 maja w ośmiu miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).