Podczas 19. edycji Millennium Docs Against Gravity po raz kolejny zaprezentowane zostaną dobrze znane widzom i widzkom naszego festiwalu sekcje tematyczne. To kategorie, które ułatwią nawigowanie po bogatym i różnorodnym programie festiwalu. Na jakie filmy w sekcjach Historie intymne, Miejsca, Bohaterowie są wśród nas oraz Fetysze i kultura warto zwrócić szczególną uwagę?

Historie intymne

Filmy pokazywane w tej sekcji pozwalają przyjrzeć się niezwykłym bohaterom kina dokumentalnego z naprawdę bliska. Znalazł się w niej m.in. najnowszy film czeskiej mistrzyni kina dokumentalnego Heleny Třeštíkovej „René. Klątwa wolności” (René The Prisoner of Freedom). Reżyserka ponownie przygląda się charyzmatycznemu bohaterowi jednego ze swoich wcześniejszych filmów („René”, 2008) i jego nieudanym próbom uczciwego życia. Czy charyzmatycznemu bohaterowi, który stał się już czeskim celebrytą, tym razem uda się odnaleźć w życiu właściwą drogę? Z kolei o tym, co prowadzi człowieka do tak przerażającego czynu jak morderstwo, opowiedzą z różnych perspektyw filmy  „Anamneza. Kim jest morderca” (Anamnesis), reż. Stefan Kolbe, Chris Wright, i „Jak wychować nastoletniego mordercę” (Raising a School Shooter), reż. Frida Barkfors, Lasse Barkfors. Pierwszy z nich to nakręcony w biały dzień dokumentalny horror, próbujący wyjaśnić, co dzieje się w głowie seryjnego mordercy kobiet. Historia przedstawiona jest w formie teatru lalkowego, w którym marionetka przemawia głosem Stefana, odsiadującego wyrok w niemieckim więzieniu. W „Jak wychować nastoletniego mordercę” poznajemy natomiast troje rodziców nastoletnich morderców, którzy opowiadają o życiu po przerażającym i niezrozumiałym czynie, jakiego dopuściły się ich dzieci. W sekcji Historie intymne widzowie zobaczyć będą mogli również film  „Domokaust” (Housewitz), reż. Oeke Hoogendijk, czyli czuły portret ocalałej z nazistowskiego obozu jenieckiego Lous Hoogendijk-De Jong (matki reżyserki), która od dekad nie wychodzi z domu – dla niej Holokaust trwa nadal, chociaż sama bohaterka ma dystans do swojej traumy - uwielbia przekomarzać się z najbliższymi i przeklinać.

Miejsca

Ta sekcja pozwala odkryć czasem trudno dostępne zakątki świata – dosłownie, jak i w przenośni. W filmie „Lombard” (The Pawnshop), reż. Łukasz Kowalski, towarzyszymy wyjątkowym bohaterom z Bytomia, którzy prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Niestety czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem, ale choć interes przynosi straty, to miejsce staje się ważnym centrum życia lokalnej społeczności. W trochę dalszą podróż – do Neapolu – zabierze widzów film „W chowanego” (Hide and Seek), reż. Victoria Fiore. To inny niż większość dobrze nam znanych obrazów tego włoskiego miasta. Aby odkryć skomplikowane i pełne sprzeczności życie, reżyserka czyni bowiem swoim bohaterem 12-letniego rozrabiakę Entonia. Z innej perspektywy do idei miejsca podchodzi film „Psychodeliczny klasztor” (Descending the Mountain), reż. Maartje Nevejan. Jego bohaterowie przeprowadzili szczególny eksperyment – postanowili sprawdzić, co się stanie, kiedy doświadczonym w medytacji mnichom podamy psylocybinę. Jak łatwo się domyślić, chociaż ich ciała pozostały w tym samym miejscu, umysły wyruszyły w fascynującą podróż.

Bohaterowie są wśród nas

Filmy zebrane w sekcji Bohaterowie są wśród nas są dowodem na to, że superbohaterowie i superbohaterki to nie tylko postaci z komiksów. Jak żyć w coraz bardziej niespokojnym świecie pokażą nam wyjątkowi bohaterowie „Misji: szczęście” (Mission: Joy. Finding Happiness in Troubled Times), reż. Louie Psihoyos, Peggy Callahan – Dalajlama i Desmond Tutu. Ich spotkania zaowocowały bestsellerową pozycją „The Book of Joy”, na której oparty został film. Jednym z hitów tegorocznego festiwalu będzie też „Podwodne życie Jacques’a Cousteau” (Becoming Cousteau), reż. Liz Garbus, czyli filmowy portret francuskiego podwodnego naukowca, odkrywcy, pisarza i reżysera. Jego ostrzeżenia o kryzysie klimatycznym rozbrzmiewają dziś silniej niż kiedykolwiek. Bohaterów walczących o środowisko poznamy również w filmie „Terytorium” (The Territory), reż. Alex Pritz. Ten pasjonujący dokumentalny thriller zabierze nas do serca brazylijskiej Amazonii, gdzie reżyser przez trzy lata towarzyszył plemieniu Uru-eu-wau-wau w walce o ziemię i przetrwanie w starciu z prezydentem Bolsonaro. Prawdziwych bohaterów widzowie poznają dzięki filmowi „Na ratunek” (The Rescue), reż. Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi, odsłaniającym kulisy jednej z najbardziej ryzykownych i niezwykłych akcji ratunkowych ostatnich czasów, dzięki której udało się uratować uwięzionych w jaskini w północnej Tajlandii chłopców i ich trenera.

Fetysze i kultura 

Jak zwykle w programie nie zabraknie filmów przedstawiających szczególne zjawiska życia społecznego, które mówią wiele o otaczającym świecie. Dzięki „Instagramowej rodzinie” (Girl Gang), reż. Susanne Regina Meures, publiczność pozna nastoletnią influencerkę z Berlina, której życie złożone jest z reklamowanych postów, negocjacji z markami i presji obserwatorów. Działalność w sieci jest też stałą częścią życia bohaterów filmu „Cyfrowi nomadzi” (Roamers – Follow Your Likes), reż. Lena Leonhardt. To opowieść o poszukiwaniu sensu i wsparcia w nowym, cyfrowym świecie niezliczonych możliwości, w którym całkowita wolność i niezależność stają się pokoleniowym celem. Ta sekcja to również filmy o popkulturze, takie jak „Italo disco” (Italo Disco. The Sparkling Sound of the 80s), reż. Alessandro Melazzini, czyli zanurzenie w muzycznym klimacie lat 80. XX wieku, czasach rozkwitu dyskotek, w których miliony Europejczyków bawiło się przy wciągającej, syntetycznej muzyce.

Kolejne tytuły filmów i sekcje 19. Millennium Docs Against Gravity zostaną ogłoszone wkrótce.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 13-22 maja w ośmiu miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).