Podczas 19. edycji Millennium Docs Against Gravity zostanie zainaugurowany program wspólnych działań festiwalu i nowego partnera – Visa, jednego ze światowych liderów płatności cyfrowych, pod nazwą „For the Future (Dla przyszłości)!” To zarówno patronat nad sekcją Klimat na zmiany, jak i wsparcie Nagrody dla Najlepszego Debiutu oraz całoroczne działania edukacyjne na platformie VOD.MDAG.PL.

W filmach, które będą ubiegały się o nagrodę oraz znajdą się w sekcji pod patronatem Visa, twórczynie i twórcy z całego świata poruszają ważne i aktualne problemy przyszłości naszej planety, integracji społecznej, ale opowiadają także intymne historie swoich bohaterów i bohaterek. Nagroda dla Najlepszego Debiutu to zaangażowanie w przyszłość kina i wsparcie  często bardzo młodych filmowców na początku ich drogi. 

Nagroda dla Najlepszego Debiutu

Nowe pokolenie filmowców z całego świata, które prezentuje filmy na Millennium Docs Against Gravity, odważnie pokazuje wyzwania przyszłości, ale też kształtuje język kina. Dlatego tak ważne jest nagrodzenie ich kreatywności i zaangażowania. Niezwykłe jest także międzypokoleniowe jury konkursu, złożone z seniorów oraz licealistów, które co roku zaskakuje niesamowicie głębokimi i przemyślanymi werdyktami, świadczącymi o tym, że zwycięski film dociera ze swoim uniwersalnym przekazem do widzów ponad pokoleniami.

W tegorocznym konkursie znalazło się 11 tytułów, wśród nich dwa polskie - „Lombard” Łukasza Kowalskiego, czyli opowieść o być może największym tego typu miejscu w Europie, które znajdowało się w Bytomiu oraz „Silent Love” Marka Kozakiewicz, pokazujące historię pary dziewczyn wychowujących wspólnie brata jednej z nich na polskiej wsi. Oba filmy zostaną zaprezentowane także w Konkursie Polskim, dodatkowo „Lombard” w Konkursie Głównym festiwalu, podobnie jak „W mroku niepewności”, reż Payal Kapadia, opowiadający o zakazanej miłości dziewczyny i chłopaka, którzy brali udział w protestach przeciwko prawicowemu rządowi w Indiach. 

Klimat na zmiany - sekcja wskazująca drogę 

W sekcji Klimat na zmiany, którą swoim patronatem obejmie Visa, pokazujemy obecną sytuację planety, ale także wszystkie osoby i ruchy, które zmieniają oblicze świata, czyniąc go bardziej zielonym, dostępnym i sprawiedliwym. To wyjątkowo ważne i aktualne filmy, których twórcy i twórczynie oraz bohaterki i bohaterowie często odwiedzają nasz festiwal i spotykają się z publicznością. 

W tym roku w ramach sekcji zostanie zaprezentowany między innymi film „Krowa” - dokumentalne spojrzenie na życie krowy mlecznej o imieniu Luma od zdobywczyni Oscara ® Andrei Arnold, która będzie gościnie festiwalu i spotka się z publicznością. Z kolei polski film „Simona” Natalii Korynckiej-Gruz to opowieść, która przybliża postać słynnej biolożki i popularyzatorki nauki Simony Kossak oraz zabiera widzów w świat magicznej Puszczy Białowieskiej. Wśród sześciu tytułów w sekcji znalazła się także spektakularnie zrealizowana opowieść o arteriach planety, czyli film „Rzeka” Jennifer Peedom. Zapierające dech w piersiach obrazy rzek uzupełnia w nim poetycki scenariusz napisany przez pisarza Roberta Macfarlane’a i czytany przez Willema Dafoe.

Akademia Dokumentalna na VOD.MDAG.PL 

Swoim całorocznym wsparciem Visa obejmie niezwykły projekt Akademii Dokumentalnej, który w dobie kryzysu zaufania do informacji podawanych w mediach i placówkach oświaty jest unikalnym narzędziem. Za jego pomocą, wspólnie z nauczycielami i uczniami, rodzicami i organizacjami pozarządowymi, z którymi współpracujemy cały rok - jak Amnesty International i WWF - festiwal chce prezentować wypracowane oddolnie metody edukacji i rozwoju. Wdrożenie projektu Akademii na VOD.MDAG.PL jest planowane we wrześniu 2022 r.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 13-22 maja w ośmiu miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl), od tego roku jednym z głównych Partnerów festiwalu jest także Visa.