Podobnie jak w latach poprzednich w czasie 19. Millennium Docs Against Gravity odbędą się spotkania i dyskusje na żywo. W tym roku nie tylko na fanpage’u festiwalu na Facebooku oraz kanale YouTube, ale także na platformie TikTok.

 

Spotkania w social mediach festiwalu

Facebook: https://www.facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity/

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCIT4BV-fex-MyU97mhB7gbg

24/05, 18:00: Jak mądrze wykorzystać social media? Spotkanie z Magdaleną Chorzewską na MDAG

O tym, czy złożone z reklamowanych postów, negocjacji z markami produktów, presji fanów oraz hejterów, zmienić się może w wypełnione nieustającą presją więzienie, i co zrobić żeby mądrze korzystać z potęgi social mediów - porozmawiamy z Magdaleną Chorzewską, psycholożką, psychoterapeutką, założycielką poradni psychologicznej w social mediach.

 

Spotkanie wokół filmu „Instagramowa rodzina” reż. Susanne Regina Meures

Gościni: Magdalena Chorzewska

Prowadząca: Karolina Rogaska

Partner: TikTok

Wydarzenie: https://fb.me/e/2CMyfd2JN

25/05, 18:00: Czy nauka nas uratuje?

O realnych zmianach, które proponuje nauka. O tym, że straszenie nią nie ma sensu – jest narzędziem i od ludzi zależy, jak jej użyjemy – porozmawiamy z Aleksandrą Stanisławską i Piotrem Stanisławskim, twórcami bloga Crazy Nauka.

 

Spotkanie wokół sekcji Nauka nas uratuje

Goście: Aleksandra i Piotr Stanisławscy

Prowadzący: Karol Piekarczyk

Wydarzenie: https://fb.me/e/2rw5FndSt

27/05, 18:00: Konsekwencje europejskiego dobrobytu. Podróż do źródła (transmisja spotkania, które na żywo odbędzie się w Warszawie we Wrzeniu Świata)

Spotkanie Artura Domosławskiego z Alice Pataxó i Tejubi z ludu Uru Eu Wau Wau organizowane przez Kupuj odpowiedzialnie we Wrzeniu Świata. Sytuacji ludu Uru Eu Wau Wau dotyczy film „Terytorium” Alexa Pritza prezentowany w ramach części online 19. Millennium Docs Against Gravity.

W jakim stopniu nasze wybory konsumenckie wiążą się z życiem rdzennych mieszkańców Brazylli? Jakie są faktyczne konsekwencje działalności międzynarodowych firm i korporacji? Czy mamy realny wpływ na globalne łańcuchy dostaw? Jak rdzenni mieszkańcy i lokalna młodzież reaguje na zmiany klimatu i wylesianie Amazonii? Czy możemy się czegoś od nich nauczyć? Na te pytania poszukamy odpowiedzi z brazylijskimi aktywistkami, rdzennymi mieszkankami Amazonii.

Gościnie i gość: Alice Pataxo i Tejubi Uru Eu Wau Wau, Artur Domosławski

Prowadzący: Jędrzej Dudkiewicz

Wydarzenie: https://fb.me/e/1w3JQwzMj

29/05, 18:00: Libia ciao. Rozmowa z Patrycją Sasnal i Magdaleną El-Ghamari

Libia pogrążyła się w chaosie od czasu, gdy wspierane przez NATO powstanie obaliło długoletniego władcę Muammara Kaddafiego w 2011 roku. Bogaty w ropę kraj podzielił się później między uznany przez ONZ rząd w stolicy, Trypolisie, i rywalizujące władze na wschodzie kraju, z których każdy miał poparcie przez ugrupowania zbrojne i obce rządy. O tym jak dziś wygląda sytuacja w kraju porozmawiamy z gościniami MDAG: dr Patrycją Sasnal i dr Magdaleną Al-Ghamari.

 

Spotkanie wokół filmu „Po rewolucji”, reż. Giovanni Buccomino: 

Gościnie: dr Magdalena El Ghamari, dr Patrycja Sasnal

Wydarzenie: https://fb.me/e/4CElDZR6d

30/05, 18:00 Szkoła pokoju z Salam Lab na MDAG

W jaki sposób budować pokój w spolaryzowanym świecie? Czy jesteśmy w stanie przełamywać wzajemną wrogość, gdy tuż obok toczy się krwawa wojna? Czy budowanie pokoju z tymi, którzy czynią zło, niszczą, szkodzą - nie jest naiwne? W jaki sposób możemy wspierać działania takich osób, jak "młody Platon" - bohater filmu opowiadającego o tworzeniu mostów pomiędzy skonfliktowanymi społecznościami stolicy Irlandii Północnej, Belfastu?

Wielu badaczy wskazuje na ścisły związek między tym, co myślimy - naszymi przekonaniami - a tym, jak działamy, naszymi zachowaniami. Zachowania przemocowe mają swoje źródło z jednej strony w czarno-białych obrazach świata, zawężonych opiniach popadających w skrajności. Z drugiej strony wiążą się z niewielkimi umiejętnościami w zakresie przyjmowania perspektywy drugiego człowieka. Jak zatem kształtować bardziej zniuansowane światopoglądy? Jak uczyć się przyjmowania perspektywy?

Serdecznie zapraszamy do dyskusji i krótkiego warsztatu wprowadzającego w tematykę empatii i kształtowania własnego obrazu świata w sposób pozwalający na poznawanie go nie w czarno-biały sposób. Podczas półtorej godzinnego spotkania osoby uczestniczące będą miały okazję nie tylko podjąć refleksję nad tak często wykorzystywanym pojęciem "empatia", ale wezmą udział w dwóch ćwiczeniach, które pozwalają kształtować empatyczne, zniuansowane myślenie.

 

Warsztat wokół filmu „Młody Platon”, reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath

Prowadzący: Karol Wilczyński

Wydarzenie: https://fb.me/e/2Jd8hFtf5

31/05, 18:00: Jak zostać mordercą? Rozmowa z Łukaszem Wrońskim

„Gwałty, brutalne morderstwa, wyjątkowo odrażające akty pedofilii czy nekrofilii są dokonywane przez - jak się wydaje - całkiem normalnych ludzi. Wielu z nich miało swoje poukładane życie i niczym nie wyróżniało się z tłumu. Byli tacy sami, jak my wszyscy. Byli czyimiś mężami, ojcami, synami, córkami, braćmi, przyjaciółmi i sąsiadami. Skąd więc wzięło się w nich tyle okrucieństwa?” - dowiedzieć się możemy od Łukasza Wrońskiego, autora książki, gościa MDAG.

Łukasz Wroński, psycholog - seksuolog, pracujący na oddziale psychiatrycznym, biegły sądowy, profiler kryminalny. Autor książek: Seryjni i wielokrotni mordercy i W umyśle mordercy. Wykłada na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, prowadzi szkolenia z zakresu psychologii śledczej w Centrum Psychologii Kryminalnej oraz zajęcia ze studentami na UTH w Warszawie. Specjalizuje się w zabójstwach na tle seksualnym.

 

Spotkanie wokół filmu „Anamneza. Kim jest morderca”, reż. Stefan Kolbe, Chris Wright

 

Gość: Łukasz Wroński

Prowadząca: Katarzyna Czarnecka

Patron medialny: Tygodnik Polityka

Wydarzenie: https://fb.me/e/50oFWDQtG

02/06, 18:00: O reżyserkach zaangażowanych społecznie. Spotkanie z Lidią Dudą

Lidia Duda jest zaangażowaną społecznie autorką reportaży, filmów i seriali dokumentalnych, wielokrotnie nagradzanych. Doceniona m.in. za „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie” (2002), czy „U nas w Pietraszach” (2002). Po emisji „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie” (film o chłopcach w wieku od 7 do 14 lat, którzy żyją na ulicy) zorganizowano specjalne posiedzenie sejmowej komisji ds. dzieci i młodzieży. Natomiast dokument „U nas w Pietraszach” (opowieść kilkuletniego chłopca o życiu w popegeerowskiej wsi) spowodował, że minister Barbara Labuda powołała zespół, który miał opracować program pomocy dla popegeerowskich wsi. Jej najnowszy film pt. „Pisklaki” można było premierowo zobaczyć na MDAG. Film będzie dostępny także w odsłonie online festiwalu.

 

Spotkanie wokół filmu „Pisklaki"

 

Gościni: Lidia Duda

Wydarzenie: https://fb.me/e/2xuBC2Syv

Spotkania na TikToku

TikTok: https://www.tiktok.com/@millenniumdocsag

 

24/05, 20:00: Rozmowa wokół filmu „Joanna D’Arc" - gość: reżyser Aleksander Szamałek 

 

25/05, 20:00: Rozmowa wokół filmu „Silent Love" - gość: reżyser Marek Kozakiewicz 

 

26/05, 20:00: Rozmowa wokół filmu „Lombard” - gość: reżyser Łukasz Kowalski

 

01/06, 20:00: Rozmowa wokół filmu „ojciec.syn” - gość: reżyser Jakub Gomółka 

 

02/06, 20:00: Rozmowa wokół filmu „Krowa” - gościni: autorka zdjęć Magda Kowalczyk 

 

03/06, 20:00: Rozmowa wokół filmu „Najgłośniej słychać milczenie" - gościni: reżyserka Anna Konik