Ucieczka na srebrny glob Escape to the Silver Globe

reż. Kuba Mikurda / 2021 / Polska / 94min.
Nagroda Nos Chopina; Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim; Nagroda Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim dla Darii Maślony
„Ucieczka na srebrny glob”, to film o największej tajemnicy i największym, niespełnionym marzeniu polskiego kina.


Rok 1975. Po kilku latach wymuszonej emigracji młody reżyser Andrzej Żuławski wraca do Polski. Jego sytuacja w kraju jest niepewna. Po „Trzeciej części nocy” (1971) - dobrze przyjętym debiucie nakręcił szokującego „Diabła" (1972), który z miejsca trafił na półkę a z reżysera uczynił persona non grata. Na domiar złego rozpada się jego rodzina. Żona - Małgorzata Braunek wnosi o rozwód. By poprawić swoją pozycję i uciec od osobistego dramatu, Żuławski podejmuje się tytanicznego zadania, realizacji największego filmu w historii polskiej kinematografii - eposu science-fiction „Na srebrnym globie". Jeśli mu się uda, trafi do panteonu polskiego kina. Jeśli nie - jego kariera w Polsce będzie skończona.

„Na srebrnym globie” (1976/1987) Andrzeja Żuławskiego mogło stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Czy zdecydowały o tym względy ekonomiczne,  polityczne, artystyczne, czy osobiste? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata, podobnie jak emocje ekipy, równie silne dzisiaj co czterdzieści lat temu. „Ucieczka na srebrny glob” to film o największej tajemnicy i największym, niespełnionym, marzeniu polskiego kina.

czas trwania:
94 min
kraj / rok produkcji:
Polska / 2021
reżyseria:
Kuba Mikurda
produkcja:
Daria Maślona
sekcje:
TOP VOD.MDAG.PL
tagi:
polskie filmy film o filmie

Inne filmy z sekcji TOP VOD.MDAG.PL

Inne filmy z tagiem film o filmie