Kraina miodu Honeyland

reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska / 2018 / Macedonia Północna / 87min.
Nominowana do Oscara® historia niezwykłej pszczelarki.


50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Handluje nim w najbliższym mieście, oddalonym od jej domu o cztery godziny drogi. Codziennie chodzi po zboczu wzgórza, aby sprawdzić swoje ule. Kocha pszczoły, zaklina je śpiewem, delikatnie manewrując plastrami miodu bez kombinezonu, siatki na twarzy lub rękawiczek. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą. Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W jej życie wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki.

Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale traktują miód i pszczoły zgoła inaczej. Tradycję zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Hatidze czuje, że to, czego nie da się zmienić, należy zaakceptować. Jednak nowi przybysze mogą poważnie zagrozić jej życiu oraz ulom, które posiada. Film ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników produkujących miód. Pięknie sfilmowana opowieść daje nadzieję na zmianę komercyjnego nastawienia człowieka do pszczół i natury.

czas trwania:
87 min
kraj / rok produkcji:
Macedonia Północna / 2018
reżyseria:
Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska
zdjęcia:
Fejmi Daut, Samir Ljuma
produkcja:
Atanas Georgiew
wybrane festiwale i nagrody:
2019 – FF Sundance: nagroda World Cinema Grand Jury Prize: Documentary, World Cinema Documentary Special Jury Award for Impact for Change, World Cinema Documentary Special Jury Award for Cinematography, 2019 – MFF Hong Kong, 2019 – New Direction/New Films FF Nowy Jork, 2020 - MFF Millennium Docs Against Gravity: Grand Prix - Nagroda Banku Millennium, 2020 - dwie nominacje do Oscara® za 2019 r. w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Międzynarodowy
sekcje:
Historie intymne TOP VOD.MDAG.PL
tagi:
ekologia

Inne filmy z sekcji TOP VOD.MDAG.PL

Inne filmy z tagiem ekologia