Donbas Donbass

reż. Siergiej Łoźnica / 2018 / Niemcy/Ukraina/Francja/Holandia/Rumunia / 121min.

Film jest prezentowany na festiwalu bez angielskiej wersji językowej.

Siergiej Łoźnica w hipnotycznym, pełnym groteski stylu zabiera nas w podróż przez Noworosję – państwo-widmo, w którym żołnierze nie wiedzą kto nimi dowodzi, a sąd odbywa się na ulicy w postaci publicznych linczów


Akcja filmu rozgrywa się w Donbasie, wschodnim regionie Ukrainy, kontrolowanym przez liczne grupy przestępcze. Trwa wojna hybrydowa – konflikt pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Z drugiej strony toczy się codzienne życie, a przez ekran przewija się galeria postaci: roześmiana młoda para, skonfundowany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne biorą za faszystę, czy okradziony właściciel luksusowego auta.

Siergiej Łoźnica („Łagodna”, „We mgle”, „Szczęście ty moje”) w swoim najnowszym filmie fabularnym w hipnotycznym, pełnym groteski stylu zabiera nas w podróż przez Noworosję – państwo-widmo, w którym żołnierze nie wiedzą kto nimi dowodzi, a sąd odbywa się na ulicy w postaci publicznych linczów. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Jedynym sposobem na przeżycie jest śmiech… Film został nagrodzony za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard na Festiwalu Filmowym w Cannes.

„Donbas” to opowieść o człowieczeństwie i cywilizacji w dobie postprawdy i fake newsów. O każdym z nas.

czas trwania:
121 min
kraj / rok produkcji:
Niemcy/Ukraina/Francja/Holandia/Rumunia / 2018
reżyseria:
Siergiej Łoźnica
zdjęcia:
Oleg Mutu
produkcja:
MA.JA.DE. FICTION
wybrane festiwale i nagrody:
2018 - Najlepsza Reżyseria w sekcji Un Certain Regard na Festiwalu Filmowym w Cannes
sekcje:
Retrospektywa Siergieja Łoźnicy
tagi:
wojna Ukraina fiction / non-fiction

Inne filmy z tagiem Ukraina