Duet dla kanibali Duet for Cannibals

reż. Susan Sontag / 1969 / Szwecja / 105min.
Inspiracją dla filmu była twórczość Ingmara Bergmana

Komediodramat psychologiczny, thriller, film polityczno-erotyczny – nie jest łatwo zakwalifikować „Duet dla kanibali”, zrealizowany w Szwecji fabularny debiut reżyserski Susan Sontag.

Intryga filmu rozgrywa się między dr. Bauerem (Lars Ekborg), lewicowym niemieckim intelektualistą, jego młodszą żoną Francescą (Adriana Asti), Tomasem (Gösta Ekman), którego dr Bauer zatrudnia do pracy w charakterze sekretarza, i Ingrid (Agneta Ekmanner), dziewczyną Tomasa. Wydarzenia rozgrywające się między bohaterami początkowo sprawiają wrażenie swoistej dekadenckiej gry, w którą dr Bauer i jego żona wciągają najpierw Tomasa, a później także Ingrid. Spektakl władzy wkrótce wymyka się jednak spod kontroli, a fabuła coraz bardziej ciąży ku surrealizmowi.

Autorka podkreślała, że inspiracją dla filmu była twórczość Ingmara Bergmana. Kluczem do odczytania filmu Sontag mogą być jej uwagi zamieszczone w słynnym eseju „Przeciw interpretacji”: „Nasze zadanie wcale nie polega na tym, by odnaleźć w dziele sztuki jak najwięcej treści, ani na tym, by wycisnąć z niego więcej treści, niż ono w sobie ma. Musimy odsunąć treść na bok, aby w ogóle być w stanie zobaczyć dzieło. […] Nie potrzebujemy hermeneutyki, ale erotyki sztuki”.

czas trwania:
105 min
kraj / rok produkcji:
Szwecja / 1969
reżyseria:
Susan Sontag
zdjęcia:
Lars Swanberg
produkcja:
Göran Lindgren / Sandrew Film & Teater AB
wybrane festiwale i nagrody:
1970 – Dotacja Jakości Szwedzkiego Instytutu Filmowego, 2021 – MFF Jihlava
sekcje:
Retrospektywa Susan Sontag
tagi:
polityka psychologia relacje

Inne filmy z sekcji Retrospektywa Susan Sontag

Inne filmy z tagiem polityka