Konkurs Filmów Krótkometrażowych: Blok II Shorts Competition: Block II

reż. Gabriela Osio Vanden, Jack Weisman ("Kłopotliwy niedźwiedź); Maria Besora ("Dzikie stworzenie"); Ben Brown ("Zawieszeni"); Jérémie Battaglia ("Brat"); Kamil Bembnista ("Tempo Home") / 2021 ("Nuisance Bear", "Wild Animal", "Hanging On"); 2020 ("The Brother"); 2022 ("Tempo Home") / Kanada ("Kłopotliwy niedźwiedź); Hiszpania ("Dzikie stworzenie"); Wielka Brytania ("Zawieszeni"); Francja, Kanada ("Brat"); Polska ("Tempo Home") / 97min.
Po raz pierwszy na festiwalu prezentujemy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, które są wyborem filmów dokumentalnych z całego świata, a których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych prezentowanych na festiwalu.

"Kłopotliwy niedźwiedź"
("Nuisance Bear")
reż. Gabriela Osio Vanden, Jack Weisman/Kanada/2021/15 min.
zdjęcia: Jack Weisman, Sam Holling, Gabriela Osio Vanden
produkcja: Jack Weisman / Documist
wybrane festiwale i nagrody: 2021 – MFF Toronto, 2021 – IDFA Amsterdam

Kanadyjskie miasteczko Churchill znajduje się na trasie migracji niedźwiedzi polarnych. Co roku zjeżdżają tam tłumy turystów, żeby zrobić zdjęcie „białego misia”.

Pojawia się pytanie: kto był tu pierwszy – słodkie niedźwiadki czy ludzcy mieszkańcy? Do kogo należy to miejsce? Kto ma do niego większe prawa? Chociaż w filmie nie pada ani jedno słowo, oglądamy prawdziwy thriller, łączący gonitwy godne westernu z tradycją słynnego „Nanuka z Północy”. Pozornie niewinne przygody niesfornego misia, który stara się dostać do śmietnika albo przechadza się blisko domów w Halloween, to tak naprawdę zapis cierpienia i lęku, towarzyszącego zwierzętom podczas naszej drapieżniej gatunkowej ekspansji.

"Dzikie stworzenie"
("Wild Animal")
reż. Maria Besora/Hiszpania/2021/24 min.
zdjęcia: Núria Gascón
produkcja: Maria Besora / ESCAC Films
wybrane festiwale i nagrody: 2021 – IDFA Amsterdam

Janira dalej nie mówi tak wyraźnie i dużo jak rówieśnicy, chociaż ma już trzy lata. Odnajduje się za to świetnie w świecie zwierząt, które otaczają ją na farmie. Woli ich towarzystwo, bo udało jej się zbudować z nimi głęboką więź i własną metodę komunikacji.

Nieuchronnie zbliża się jednak dzień próby – czy zacznie integrować się z rówieśnikami, czy woli żyć nadal w otoczeniu zwierząt? Nie ma jednak wątpliwości, że ta decyzja z góry została już podjęta przez innych w jej imieniu…

"Zawieszeni"
("Hanging On")
reż. Alfie Barker/Wielka Brytania/2021/10 min.
zdjęcia: Ben Brown
produkcja: Hollie Bryan / Cosmosquare Films
wybrane festiwale i nagrody: 2021 – Sheffield Doc Fest, 2021 – FF BFI London

Mieszkańcy 60 budynków na przedmieściach Leeds stają oko w oko z groźbą eksmisji. To społeczność niegdysiejszych górników, którzy kilka dziesięcioleci wcześniej zamieszkali w domach pełniących rolę tymczasowego budownictwa komunalnego. Z czasem osiedle zostało sprzedane prywatnym inwestorom, którzy planują je wyburzyć, a tym samym pozbawić domów ludzi, którzy w wielu przypadkach spędzili w nich całe życie.

Film łączy opowieści mieszkańców z pięknymi, intrygującymi wizualizacjami, przybliżając nam więzi, historie i wspomnienia bohaterów, a także lęk i niepokój związany z prowadzoną przez nich kampanią na rzecz pozostawienia ich okolicy w spokoju.

Czy postępująca gentryfikacja może być uzasadnieniem dla wyrzucania ludzi na margines społeczeństwa? I co to właściwie znaczy mieć dom?

"Brat"
("The Brother")
reż. Jérémie Battaglia/Francja, Kanada/2020/28 min.
zdjęcia: Jérémie Battaglia
produkcja: Amélie Lambert Bouchard / Les Films Extérieur Jour
wybrane festiwale i nagrody: 2021 – MFF Palm Springs

Opowieść o sile kochającej się rodziny i potędze wyobraźni.

Chociaż Kaïs ze względu na swoją chorobę jest sparaliżowany i uzależniony od pomocy najbliższych, otaczająca go miłość sprawia, że czuje się szczęśliwy i zachowuje niesamowitą pogodę ducha. Na domiar jego problemów zdrowotnych, musiał emigrować z Maroko do Francji z powodu kłopotów finansowych. Jednak dzięki wzajemnemu wparciu, członkowie tej rodziny tworzą niezwykle silną wspólnotę.

Kaïs lubi wyobrażać sobie, że jest bohaterem ulubionej mangi, co świetnie wykorzystują twórcy filmu w klimatycznych, animowanych fragmentach, w których pojawiają się także jego bracia – łagodny wielkolud, mięśniak Fehd oraz ninja Zaïd.

"Tempo Home"
reż. Kamil Bembnista/Poland/2022/20 min.
zdjęcia: Jasper Granderath, Joanna Piechotta
produkcja: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński, Wiola Łabędź / Munk Studio – Polish Filmmakers Association, No Drama Production
wybrane festiwale i nagrody: 2022 – Millennium Docs Against Gravity – premiera światowa

Czy to możliwe, by w miejscu, które z założenia ma być tymczasowe, czuć się jak w domu?

Leila, Amir i Baqir to troje z ponad tysiąca mieszkańców obozu dla uchodźców – zbudowanego z kontenerów – znajdującego się na terenie dawnego lotniska Berlin-Tempelhof. Jego tymczasowość, która przejawia się już w samych materiałach, z których powstał, zdaje się dyktować atmosferę tego labiryntu. Bohaterowie nie zgadzają się z warunkami panującymi w tej niecodziennej poczekalni, pragnąc stabilizacji i nadziei, że nie trafią do kolejnego tymczasowego miejsca.

czas trwania:
97 min
kraj / rok produkcji:
Kanada ("Kłopotliwy niedźwiedź); Hiszpania ("Dzikie stworzenie"); Wielka Brytania ("Zawieszeni"); Francja, Kanada ("Brat"); Polska ("Tempo Home") / 2021 ("Nuisance Bear", "Wild Animal", "Hanging On"); 2020 ("The Brother"); 2022 ("Tempo Home")
reżyseria:
Gabriela Osio Vanden, Jack Weisman ("Kłopotliwy niedźwiedź); Maria Besora ("Dzikie stworzenie"); Ben Brown ("Zawieszeni"); Jérémie Battaglia ("Brat"); Kamil Bembnista ("Tempo Home")
zdjęcia:
Jack Weisman, Sam Holling, Gabriela Osio Vanden ("Kłopotliwy niedźwiedź); Núria Gascón ("Dzikie stworzenie"); Ben Brown ("Zawieszeni"); Jérémie Battaglia ("Brat"); Jasper Granderath, Joanna Piechotta ("Tempo Home")
produkcja:
Jack Weisman / Documist ("Kłopotliwy niedźwiedź); Maria Besora / ESCAC Films ("Dzikie stworzenie"); Hollie Bryan / Cosmosquare Films ("Zawieszeni"); Amélie Lambert Bouchard / Les Films Extérieur Jour ("Brat"); Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński, Wiola Łabędź / Munk Studio – Polish Filmmakers Association, No Drama Production ("Tempo Home")
sekcje:
Krótkie metraże
konkursy:
Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego
tagi:
polityka polskie filmy psychologia ekologia prawa człowieka prawa zwierząt relacje animacja migracje dorastanie

Inne filmy z sekcji Krótkie metraże

Inne filmy z tagiem prawa zwierząt