Skarby Krymu The Treasures of Crimea

reż. Oeke Hoogendijk / 2021 / Niderlandy / 84min.
W 2014 roku muzeum w Amsterdamie urządzało wystawę pereł krymskiej archeologii. Rosja dokonała wtedy aneksji tego regionu. Pojawiło się pytanie, komu należy zwrócić dzieła sztuki

W 2014 roku Allard Pierson Museum w Amsterdamie urządzało wystawę pereł krymskiej archeologii pod hasłem „Krym – złoto i skarby Morza Czarnego”. Rosja dokonała wtedy aneksji tego regionu. Po zakończeniu wystawy pojawiło się pytanie, komu należy zwrócić dzieła sztuki. Muzeom na Krymie, które były tak uprzejme, że je wypożyczyły? Czy może Ukrainie, do której Krym należał przed aneksją? Co powinien zrobić dyrektor amsterdamskiego muzeum – Wim Hupperetz?

Film próbuje nadać ludzki wymiar tej skomplikowanej sprawie, starając się odnaleźć drogę wyjścia z zawiłej batalii. Mieszają się tu polityczne, emocjonalne, osobiste, kulturowe i historyczne interesy, przepychają prawnicy, argumentujący swoje zdanie z czysto sądowego punktu widzenia, a zaniepokojeni dyrektorzy muzeów żyją w zawieszeniu, bo mają duże luki w swoich zbiorach. Największym przegranym w tym konflikcie okazują się jednak nie ludzie, a zabezpieczone w magazynach muzeum zbiory, które prawdopodobnie jeszcze długo nie ujrzą światła dziennego. Skarby wykopane na Krymie stały się zabawką w walce o władzę pomiędzy muzeami zaanektowanego regionu a ukraińskim rządem. Obie strony twierdzą, że archeologiczna kolekcja jest ich własnością, podobnie jak korzenie ich tożsamości. A Niderlandy bezwiednie stały się sędzią, który musi zdecydować, której stronie konfliktu należy oddać zbiory. 

czas trwania:
84 min
kraj / rok produkcji:
Niderlandy / 2021
reżyseria:
Oeke Hoogendijk
zdjęcia:
Sander Snoep, Gregor Meerman
produkcja:
Frank van den Engel / Zeppers Film & TV
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – IDFA Amsterdam
sekcje:
Fetysze i kultura
konkursy:
Nagroda Nos Chopina
tagi:
sztuka Ukraina

Inne filmy z sekcji Fetysze i kultura

Inne filmy z tagiem Ukraina

Inne filmy z konkursu Nagroda Nos Chopina