Lot Flight

reż. Anna Zakrzewska, Łukasz Ronduda / 2022 / Polska / 70min.
Wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Nos Chopina
Głośny polski artysta lat 90. XX wieku, Roman Stańczak, znów niszczy przedmioty, żeby ukazać drugą stronę materii. Czy ułoży na nowo również swoje przenicowane życie?

Portret Romana Stańczaka – legendarnego performera i rzeźbiarza, będącego ważnym punktem odniesienia dla absolwentów słynnej Kowalni (pracowni Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej ASP – jedno z czołowych ugrupowań młodej sztuki polskiej lat 90. XX wieku): Pawła Althamera, Katarzyny Kozyry, Artura Żmijewskiego. Jako najbardziej bezkompromisowy głos pokolenia, Stańczak niszczył swoje wewnętrzne mieszczaństwo, skalpując meble, obwiązując się kablami, wywracając czajnik na lewą stronę... Rola twórcy przeklętego dużo go jednak kosztowała. Dlaczego nagle zniknął? Co się z nim działo przez te wszystkie lata?

Po latach nieobecności w świecie sztuki, Stańczak dostaje szansę, by wrócić do gry – Biennale w Wenecji. Najpierw jednak musi się skonfrontować ze zniszczeniami we własnym życiu. Czy wciąż jest tą samą osobą, tym samym artystą? Film łączy archiwa i materiały aktualne w kolaż bez szwów. Rejestruje twórczy szał i misterną robotę artysty, który rozkrawa i zszywa na nowo cały przenicowany samolot. Szydełkuje w metalu wielkości wieloryba.

Wystawa w Polskim Pawilonie nigdy nie była tak szeroko dyskutowana jak w 2019 r. O czym naprawdę jest rzeźba, która Polakom kojarzy się jednoznacznie z katastrofą smoleńską? Czy Stańczakowi uda się odbudować swoją karierę oraz pozszywać na nowo relacje z bliskimi?

czas trwania:
70 min
kraj / rok produkcji:
Polska / 2022
reżyseria:
Anna Zakrzewska, Łukasz Ronduda
zdjęcia:
Nicolas Villegas, Magda Seweryn, Tomasz Wolski, Marcin Lesisz
produkcja:
Anna Gawlita / Kijora Film
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – Millennium Docs Against Gravity – premiera światowa
sekcje:
Muza i wena
konkursy:
Nagroda Nos Chopina Nagroda dla Najlepszego Filmu Polskiego
tagi:
polskie filmy sztuka nagrodzone

Inne filmy z sekcji Muza i wena

Inne filmy z tagiem sztuka