Domokaust Housewitz

reż. Oeke Hoogendijk / 2021 / Niderlandy / 71min.
Intymny portret ocalałej z nazistowskiego obozu jenieckiego Lous Hoogendijk-De Jong (matki reżyserki), która od dekad nie wychodzi z domu – dla niej Holokaust trwa nadal

Intymny portret ocalałej z obozu jenieckiego Lous Hoogendijk-De Jong (prywatnie matki reżyserki filmu), która od dekad nie wychodzi z domu – cierpi na agorafobię. Ma powracający koszmar, w którym nie wie, jak wrócić do domu – podobnie jak w dniu, w którym jako Żydówka została deportowana do obozu koncentracyjnego w holenderskim Westerbork.

Sceny, które na pierwszy rzut oka wydają się zwyczajne – starsza kobieta w salonie ogląda telewizję z kotem u boku – stopniowo przeradzają się w niepokojący portret bystrej kobiety, dla której Holokaust nie zakończył się w 1945 roku. Trwa nadal, a ona sama musi żyć z nim na co dzień. Mimo poczucia humoru i dystansu jest uwięziona w swojej przeszłości i nawet świąteczne drzewko, które uszczęśliwiało ją jak dziecko, wciąż przypomina obóz i zamordowanych przez Niemców ojca oraz brata. Jej świat został zamknięty w 1942 roku, a psychologiczne kraty nigdy więcej nie zostały otwarte.

czas trwania:
71 min
kraj / rok produkcji:
Niderlandy / 2021
reżyseria:
Oeke Hoogendijk
zdjęcia:
Sander Snoep, Jet Homoet, Oeke Hoogendijk
produkcja:
Frank van den Engel, Oeke Hoogendijk / Discours Film
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – IDFA Amsterdam
sekcje:
Historie intymne
konkursy:
Nagroda Miesięcznika „Zwierciadło” dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej
tagi:
psychologia relacje seniorzy i seniorki

Inne filmy z sekcji Historie intymne

Inne filmy z tagiem relacje