René. Klątwa wolności René - The Prisoner of Freedom

reż. Helena Třeštíková / 2021 / Czechy / 103min.
Druga część opowieści o René, charyzmatycznym bohaterze, balansującym na granicy prawa, stworzona przez mistrzynię filmu dokumentalnego, Helenę Třeštíkovą

W 1989 roku Helena Třeštíková zaczęła towarzyszyć z kamerą młodemu mężczyźnie o imieniu René. Charyzmatyczny bohater, balansujący ciągle na granicy prawa, uwodzący kolejnych ludzi, którzy znaleźli się w jego kręgu, wypełniał swoją osobowością cały ekran. Ich osobista, czasem niejednoznaczna relacja, miała lepsze i gorsze momenty – René potrafił okraść reżyserkę, by potem uwieść ją ponownie swoim nieodpartym czarem i talentem literackim. Publiczność go pokochała – stał się celebrytą, zaczął wydawać książki pisane w więzieniu, które doceniane były także przez krytykę.

Pierwsza część jego przygód powstała w 2008 roku. Na drugą musieliśmy poczekać aż do teraz. René swobodnie żegluje pomiędzy kolejnymi miłościami swojego życia, zaliczając kolejne odsiadki. W pewnym momencie okazuje się, że posiada już dorosłego syna. Jego konsekwencja w zawodzeniu ludzi, którzy mu sprzyjają, robi piorunujące wrażenie. Emocjonalny rollercoaster z człowiekiem na granicy wszelkich norm, daje ekscytujące poczucie zanurzenia w strumieniu życia, które rozgrywa się pod powierzchnią mieszczańskiego świata. Jego psychiczna konstrukcja przywodzi na myśl bohatera jednej z najważniejszych czeskich książek, „…będzie gorzej” Jana Pelca, opisywanej jako manifest wrażliwości i nihilizmu, wiary i zwątpienia. Te słowa idealnie opisują dzieło Třeštíkovej – legendy kina dokumentalnego.

czas trwania:
103 min
kraj / rok produkcji:
Czechy / 2021
reżyseria:
Helena Třeštíková
zdjęcia:
David Cysař
produkcja:
Kateřina Černá, Pavel Strnad, Alena Müllerová / Negativ Film Productions, Česká televize
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – IDFA Amsterdam
sekcje:
Historie intymne
konkursy:
Nagroda Miesięcznika „Zwierciadło” dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej
tagi:
psychologia relacje

Inne filmy z sekcji Historie intymne

Inne filmy z tagiem psychologia