Jason Jason

reż. Masjaa Ooms / 2021 / Niderlandy / 92min.
Jason to transpłciowy chłopak, który trafił do zakładu opieki z myślami samobójczymi. Czekały tam na niego kolejne traumy. Teraz walczy, żeby zmienić system

Transpłciowego Jasona poznajemy, gdy w urzędzie zmienia swoje imię. Ma 21 lat i misję życiową. W wieku 16 lat, na skraju samobójstwa, trafił do państwowej instytucji stałego pobytu. Nabawił się tam wyłącznie kolejnych traum, z których wyszedł dzięki głębokiej codziennej terapii.

Jego misja życiowa to zmiana systemu opieki nad straumatyzowanymi dziećmi w Niderlandach. Jest niezwykle inteligentny i świadomy swoich obciążeń wyniesionych z dzieciństwa. Obserwujemy z zapartym tchem jego walkę z samym sobą w czasie terapii i zdajemy sobie sprawę z konsekwencji złych decyzji powziętych wcześniej przez ludzi, którzy mieli mu pomóc. Reżyserka (autorka pokazywanych na MDAG filmów „Alicia” i „Wyrzutki”) delikatnie i z wyczuciem pokazuje Jasona nie tylko jako ofiarę przemocy, ale także jako aktywistę, który chce ocalić innych od cierpienia. Poczucie misji daje mu siłę walczyć o poprawę stanu rzeczy i pozwala pokazać najbardziej intymne rany na swojej psychice, nie zważając na to, jak może być to trudne przeżycie dla niego.

czas trwania:
92 min
kraj / rok produkcji:
Niderlandy / 2021
reżyseria:
Masjaa Ooms
zdjęcia:
Masjaa Ooms
produkcja:
Willemijn Cerutti / Cerutti Film
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – IDFA Amsterdam: Nagroda dla Najlepszego Filmu Holenderskiego
sekcje:
Zanim dorośniesz
konkursy:
Nagroda Miesięcznika „Zwierciadło” dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej
tagi:
psychologia relacje aktywizm LGBTQ+

Inne filmy z sekcji Zanim dorośniesz

Inne filmy z tagiem aktywizm