Ren płynie do Morza Śródziemnego The Rhine Flows to the Mediterranean Sea

reż. Offer Avnon / 2021 / Izrael / 95min.
Film w impresyjnej formie łączy wrażenia reżysera z pobytu w Niemczech i w Polsce z rozmowami z ojcem w Izraelu. Ukazuje wciąż żywe traumy postholokaustowej Europy

Reżyser filmu mieszkał w Niemczech osiem lat, biorąc aktywnie udział w życiu artystycznym. Mógł starać się o obywatelstwo, ale żeby je otrzymać, musiałby zrzec się obywatelstwa izraelskiego. Nie zdecydował się na to i wkrótce wrócił do Izraela. Film w impresyjnej formie łączy wrażenia z pobytu w Niemczech i w Polsce z rozmowami z ojcem w Izraelu. Ukazuje wciąż żywe traumy, mechanizmy wyparcia i próby pogodzenia się ze swoim życiem.

Czy jest możliwa rozmowa potomka ofiar z rodziną przestępców? Jak tożsamość i przynależność do danej społeczności determinuje nasze spojrzenie? Te pytania reżyser z postholokaustowej Europy odnosi do sytuacji społecznej i konfliktu izraelsko-palestyńskiego w rodzinnej Hajfie. Jak odnaleźć się pomiędzy filosemitami i antysemitami? Między tymi, którzy pamiętają, a tymi, którzy wypierają prawdę historyczną? Reprezentacja wizualna tych kwestii jest kolejnym problemem filmu. Każdy obraz i każde słowo okazują się tu wieloznaczne. 

czas trwania:
95 min
kraj / rok produkcji:
Izrael / 2021
reżyseria:
Offer Avnon
zdjęcia:
Offer Avnon
produkcja:
Offer Avnon
wybrane festiwale i nagrody:
2021 - DOK Leipzig, 2021 - MFF Hajfa, 2022 - Thessaloniki FF
sekcje:
Historie intymne
tagi:
historia psychologia relacje

Inne filmy z sekcji Historie intymne

Inne filmy z tagiem psychologia