I Get Knocked Down I Get Knocked Down

reż. Sophie Robinson, Dunstan Bruce / 2021 / Wielka Brytania / 88min.
Dunstan Bruce, jeden z liderów legendarnej Chumbawamby, opowiada o historii zespołu, którego hit „Tubhtumping” nuci do dziś cały świat

Dunstan Bruce, jeden z liderów legendarnej Chumbawamby, opowiada o historii zespołu, stworzonego w latach 80. XX wieku przez grupę nastolatków z Leeds, zafascynowanych anarchizmem. Od początku ich celem było połączenie radykalnego, lewicowego przesłania z formą, która pozwoli dotrzeć im do jak najszerszego grona słuchaczy. Realizacja postawionego sobie zadania przeszła ich najśmielsze oczekiwania – piosenkę „Tubhtumping” nucił na przełomie wieków cały świat, a członkowie zespołu stali się megagwiazdami. Nagle zamienili koncerty w skłotach na gigantyczne sceny. Do dziś piosenkę można usłyszeć w mainstreamowych mediach, dalekich od polityki. Jak w takiej sytuacji utrzymać czystość buntowniczego przekazu i być wiernym punkowym ideałom?

Chumbawamba istniała przez 40 lat, wyrastając z podłoża intelektualnego, zaangażowanego punka w duchu Crass, dodając do tego piorunującą mieszankę nieskrępowanej radości i zabawy. Na jednej z ich płyt widniało hasło, które określa całą ich twórczość: „Jeżeli nie mogę tańczyć, to nie jest moja rewolucja”. Ich postawa była inspiracją dla wielu zespołów i działaczy, a wielokrotne wizyty w Polsce i niezapomniane koncerty budowały gigantyczną popularność także nad Wisłą. Film jest nostalgiczną wyprawą, ubarwioną wspaniałymi archiwami, dokumentującymi szalone wybryki zespołu, ale także namysłem nad drugą połową życia – gdy nie ma się już sił stać na barykadzie, a do głosu dochodzą młodsze roczniki, z zupełnie nowymi pomysłami. Skąd w takim momencie czerpać energię do działania?
 

czas trwania:
88 min
kraj / rok produkcji:
Wielka Brytania / 2021
reżyseria:
Sophie Robinson, Dunstan Bruce
zdjęcia:
Ollie Verschoyle, Alex Wykes
produkcja:
Sophie Robinson / So&So Pictures
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – FF Sheffield
sekcje:
Muza i wena
tagi:
psychologia film biograficzny muzyka popkultura aktywizm

Inne filmy z sekcji Muza i wena

Inne filmy z tagiem film biograficzny