Licht - szaleństwo czy opera Licht - Stockhausen's Legacy

reż. Oeke Hoogendijk / 2022 / Niderlandy / 122min.
Kanwą filmu są przygotowania do pierwszego wystawienia opery „Licht”, podzielonej przez twórcę, wybitnego Karlheinza Stockhausena, na siedem dni i trwającą w sumie 28 godzin

Karlheinz Stockhausen, jeden z najważniejszych kompozytorów XX wieku, pisał operę „Licht” przez połowę swojego życia. Impulsem była świadomość, że muzyka to nie tylko dźwięk, ale też działanie, akcja i uniwersum znaczeń. Nie doczekał prapremiery. Żadna instytucja na świecie nie odważyła się wystawić dzieła, które było podzielone na siedem dni i trwało w sumie 28 godzin. Muzyka konkretna i elektroniczna miała być wykonywana przez orkiestry, solistów, chóry, balet, a jednym z elementów scenografii były helikoptery.

Kanwą filmu są przygotowania do pierwszego w historii wystawienia opery przez The Dutch National Opera i Royal Conservatoire, przy współudziale Holland Festival jako siedmiodniowego maratonu operowego. Libretto opery przedstawia naszą planetę jako miejsce zmagania Lucyfera, który „niesie światło”, i anioła Michała, broniącego porządku kosmicznego wraz z Ewą w roli mediatorki w tym kosmicznym konflikcie. Film przedstawia sylwetkę artysty również okiem jego najbliższych, w tym córki i dwóch synów, którzy także wybrali ścieżkę sztuki. Jego dwie przyjaciółki, przy których umarł, to strażniczki idei opery „Licht”, w detalach sprawdzające, czy jej pierwsze wykonanie odda zamysł i kosmogonię twórcy. 

czas trwania:
122 min
kraj / rok produkcji:
Niderlandy / 2022
reżyseria:
Oeke Hoogendijk
zdjęcia:
Gregor Meerman
produkcja:
Iris Lammertsma, Boudewijn Koole / Witfilm
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – CPH:DOX Kopenhaga; 2022 - MFF Le FIFA Montreal – Nagroda Jury
sekcje:
Muza i wena
konkursy:
Nagroda Nos Chopina
tagi:
film biograficzny muzyka sztuka

Inne filmy z sekcji Muza i wena

Inne filmy z tagiem muzyka

Inne filmy z konkursu Nagroda Nos Chopina