Jak przetrwać pandemię How to Survive a Pandemic

reż. David France / 2022 / USA / 109min.
Film dokumentuje największe przedsięwzięcie naukowe naszych czasów: wyścig z czasem i śmiercią wywołany przez pandemię COVID-19

Nowy film dobrze znanego festiwalowej publiczności Davida France’a („Witamy w Czeczenii”, „Jak przetrwać zarazę”) dokumentuje największe przedsięwzięcie naukowe naszych czasów: wyścig z czasem i śmiercią wywołany przez pandemię COVID-19. Reżyser przedstawia punkt widzenia najważniejszych osób w tym wyścigu: dr. Anthony’ego Fauciego, dr Kizzmeki Corbett, odpowiedzialnej za szczepionkę Moderny, dr. Alberta Bourla, szefa Pfizera czy dr. Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, dyrektora generalnego WHO.

Film, kręcony na pięciu kontynentach, ukazuje współpracę w celu opracowania szczepionki przeciw koronawirusowi. Wskazuje, że pandemia obnażyła słabości systemu politycznego, który nie dość, że nie potrafił szybko zareagować na potrzeby walki z chorobą, to jeszcze obudził demony nacjonalizmu, przez co nie udało się uratować wielu ludzi. France w pasjonujący sposób broni nauki i racjonalizmu. Naukowcy walczyli o całą ludzkość i musieli zadbać, aby polityka nie przeszkodziła w jej ratowaniu. Nierówności w dostępie do szczepionek, słabości systemów ochrony zdrowia i walka ze zorganizowanymi antyszczepionkowcami, których główną bronią były fake newsy, świadczą o kondycji ludzkości w dobie globalnego zagrożenia.

Spotkanie

czas trwania:
109 min
kraj / rok produkcji:
USA / 2022
reżyseria:
David France
zdjęcia:
Tom Bergmann, Wolfgang Held, John Pope
produkcja:
Mira Chang / HBO Documentary, Public Square Films
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – CPH: DOX Kopenhaga, 2022 – MFF Saloniki
sekcje:
Nauka nas uratuje
tagi:
ekonomia USA nauka

Inne filmy z sekcji Nauka nas uratuje

Inne filmy z tagiem USA