Wymyślić świat na nowo Going Circular

reż. Niger Walk, Richard Dale / 2022 / Niemcy, Niderlandy / 95min.
Innowacyjny, zamknięty obieg gospodarczy, który eliminuje odpady i oszczędza zasoby planety – to wizja przeszłości kreślona przez cztery wybitne umysły, m.in. legendarnego dr Lovelocka

Film odkrywa sekrety innowacyjnej koncepcji zmiany świata zwanej cyrkularnością. Chodzi o innowacyjny, zamknięty obieg gospodarczy, który eliminuje odpady i oszczędza zasoby planety.

Poznajemy historię czterech wizjonerów: 102-letniego legendarnego wynalazcę dr Jamesa Lovelocka, bioniczną inżynierkę Janine Benyus, projektanta Arthura Huanga i finansistę Johna Fullertona, których niezwykłe doświadczenia zmieniły sposób myślenia o przyszłości ludzkości. Każdy z nich nawołuje do fundamentalnej redefinicji współczesnej idei żywności, miast, systemu finansowego i przemysłu modowego. Postulują system oparty na uniwersalnych zasadach natury, ponownym wykorzystywaniu wszystkiego i ograniczaniu marnowania dostępnych zasobów. Jednak ten model gospodarki o obiegu zamkniętym, od dawna broniony przez liderów akademickich i instytucjonalnych, rodzi także wiele pytań i wyzwań.

Jeśli cyrkularność może pomóc w stworzeniu lepszej przyszłości, dlaczego tak mało o niej słyszymy? Co musiałoby się wydarzyć na różnych poziomach: międzynarodowej polityki, biznesu oraz społecznych działań, aby ten system przyniósł ekologiczne i ekonomiczne korzyści? Gdzie leży odpowiedzialność za tę zmianę i jak możemy zachęcić do niej polityków? I wreszcie – czy i jak ludzie ze wszystkich środowisk mogą przyczynić się do przyspieszenia zmian? Film jest dziełem producentów oscarowego hitu „Czego nauczyła mnie ośmiornica”.

czas trwania:
95 min
kraj / rok produkcji:
Niemcy, Niderlandy / 2022
reżyseria:
Niger Walk, Richard Dale
zdjęcia:
Tim Cragg
produkcja:
Nigel Walk, Ellen Windemuth, Sam Barton-Humphreys / Off the Fence B.V.
sekcje:
Nauka nas uratuje
konkursy:
Green Warsaw Award
tagi:
ekologia ekonomia nauka

Inne filmy z sekcji Nauka nas uratuje

Inne filmy z tagiem ekonomia

Inne filmy z konkursu Green Warsaw Award