Jak zabić chmurę How to Kill a Cloud

reż. Tuija Halttunen / 2021 / Finlandia, Dania / 80min.
Fińska badaczka, Hannele Korhen, otrzymuje 1,5 mln USD od rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To grant, którego celem ma być stymulowanie opadów deszczu nad suchym krajem

Uwaga! Migoczące światła, ostrzeżenie przed możliwym napadem padaczkowym

 

Fińską badaczkę, Hannele Korhen, fascynuje atmosfera i zjawiska pogodowe. Chce być najlepsza w swoim fachu, zyskać rozpoznawalność i być na szczycie, żeby pracować z najlepszymi. Pragnie być niezależna i skoncentrować się na swoich badaniach. Jej życie diametralnie się zmienia, gdy od rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich otrzymuje 1,5 mln USD. To grant badawczy, którego celem ma być stymulowanie opadów deszczu nad tym notorycznie suchym regionem. Propozycja jest nie do odrzucenia, ale za tą niebagatelną sumą kryje się nie do końca uczciwe zadanie.

Korhen ma znaleźć sposób, aby skumulować w jednym miejscu chmury deszczowe, które do tej pory wędrowały. Badania nie mają służyć dobru nauki, a konkretnym interesom jednego z krajów i ma się to odbyć kosztem sąsiednich państw. Początkowy entuzjazm Korhen z czasem przekształca się w etyczny dylemat i rodzi wewnętrzny konflikt. Jeśli odniesie sukces, to komu  odbierze chmury i kto poniesie z tego tytułu największe straty? Czy najbogatsi mogą aż tak bardzo sterować przyrodą? Jaka jest ostateczna cena własnych ambicji badaczy i badaczek?

czas trwania:
80 min
kraj / rok produkcji:
Finlandia, Dania / 2021
reżyseria:
Tuija Halttunen
zdjęcia:
Ville Hakonen
produkcja:
Niina Virtanen, Ulrik Gutkin / Wacky Tie Films, Copenhagen Film Company
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – CPH:DOX Kopenhaga, 2021- MFF Sydne; 2021 – FF Verzio
sekcje:
Nauka nas uratuje
konkursy:
Green Warsaw Award
tagi:
ekologia Bliski Wschód nauka

Inne filmy z sekcji Nauka nas uratuje

Inne filmy z tagiem Bliski Wschód

Inne filmy z konkursu Green Warsaw Award