Kiedyś byliśmy dzieciakami We Were Once Kids

reż. Eddie Martin / 2021 / Australia / 91min.
Prawdziwa historia bohaterów filmu „Dzieciaki” Larry’ego Clarka, którzy zostali przez niego bezwzględnie wykorzystani jako trampolina do sukcesu w Hollywood


Niskobudżetowy film „Dzieciaki”, pokazujący grupę nowojorskich nastolatków, którzy nadużywają narkotyków, jeżdżą na deskorolkach i uprawiają beztrosko seks, okazał się światowym hitem w 1995 roku. Reżyser filmu, Larry Clark, i scenarzysta-debiutant, Harmony Korine, przedstawiali film jako dzieło fabularne. Stał się on dla nich  trampoliną do sukcesu w Hollywood. Jednak proces produkcji i spuścizna filmu pozostawiły niesmak i przyczyniły się do dramatów aktorów-naturszczyków, wykorzystanych przez twórców.

„Kiedyś byliśmy dzieciakami” koncentruje się na triadzie sex-drugs-rock&roll, kompletnie pomijając społeczne tło, w którym funkcjonuje ta grupa i poczucie wspólnoty. Prezentuje historie bohaterów filmu „Dzieciaki”. Dwóch z tej paczki dostało szansę w Hollywood, ale ich kariery skończyły się tragicznie. Larry Clark zwykł mówić o swoim filmie: „pokazuje prawdę, która może być szokująca”. Reżyser filmu dokumentalnego, Eddie Martin, odpowiada na to z kolei: „Czyja jest ta prawda, którą widzimy na ekranie i czyim kosztem jest ona ukazana?”. Historia grupy dzieciaków została sprzedana chwytliwym hasłem, zaś konsekwencje okazały się dla nich niszczące. Clark i Korine odmówili udziału w filmie. 

czas trwania:
91 min
kraj / rok produkcji:
Australia / 2021
reżyseria:
Eddie Martin
zdjęcia:
Hugh Miller
produkcja:
Shannon Swan / Resolution Media, 6 Reasons
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – MFF Melbourne, 2021 – FF Tribeca, 2021 – IDFA Amsterdam
sekcje:
Fetysze i kultura
konkursy:
Nagroda Wyborcza.pl Big Screen Doc
tagi:
popkultura USA film o filmie

Inne filmy z sekcji Fetysze i kultura

Inne filmy z tagiem popkultura