Luchadoras Luchadoras

reż. Paola Calvo, Patrick Jasim / 2021 / Niemcy, Meksyk / 92min.
Film przedstawia trzy luchadoras – zawodniczki uprawiające zawodowo meksykańską odmianę wrestlingu (lucha libre) w pełnym przemocy wobec kobiet Meksyku

Przygraniczne Ciudad Juárez w stanie Chihuahua jest jednym z najbardziej krwawych meksykańskich miast. Od początku tzw. „wojny narkotykowej” dochodzi tu do największej liczby zabójstw kobiet. W 2010 roku zarejestrowano ich ponad 3 tys., a problem „martwych kobiet z Juárez” pokazuje skalę przemocy i bezkarność sprawców. To prawdziwa epidemia niszcząca kraj. Film przedstawia trzy luchadoras – kobiety uprawiające zawodowo meksykańską odmianę wrestlingu (lucha libre).

Lady Candy pracuje w domu pogrzebowym. Marzy o wyrobieniu amerykańskiej wizy i ponownym zobaczeniu córek, które agresywny ojciec wywiózł bez jej zgody do Teksasu. Mini Sirenita pracuje w jednej z miejskich fabryk, zwanych maquiladoras, z którymi związanych jest wiele przypadków zamordowanych lub zaginionych kobiet. Mini jest samotną matką i marzy o wyjeździe do Mexico City, gdzie mieszka jedna z jej córek. Narzędziem do tego ma być udział w lucha libre. Baby Star samotnie wychowuje córkę. Uprawia zapasy i też chce wyjechać z miasta. Wszystkie walczą z wszechobecną mizoginią i przemocą, pokazując, co tak naprawdę znaczy być kobietą w Meksyku. 

czas trwania:
92 min
kraj / rok produkcji:
Niemcy, Meksyk / 2021
reżyseria:
Paola Calvo, Patrick Jasim
zdjęcia:
Patrick Jasim
produkcja:
Phillip Kaminiak / Tumult
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – SXSW Austin, Teksas
sekcje:
Bohaterowie_ki są wśród nas
konkursy:
Nagroda Canon za Najlepsze Zdjęcia
tagi:
polityka prawa człowieka feminizm sport relacje Ameryka Łacińska

Inne filmy z tagiem relacje