Droga bez końca What Remains on the Way

reż. Jakob Krese, Danilo do Carmo / 2021 / Niemcy, Brazylia, Meksyk / 93min.
W 2018 roku tysiące mieszkańców Ameryki Łacińskiej wyruszyło do USA, uciekając przed biedą i przemocą we własnych krajach. Wśród nich była Lilian – samotna matka z Gwatemali

W 2018 roku tysiące mieszkańców Ameryki Łacińskiej wyruszyło do USA, uciekając przed brakiem perspektyw, biedą i przemocą we własnych krajach. Wśród nich była Lilian – samotna matka z Gwatemali, która w końcu znalazła odwagę, aby uciec od brutalnego męża. Dołączyła do karawany migrantów, która była jej jedyną szansą na pokonanie niebezpiecznej drogi przez Meksyk z czwórką małych dzieci. Film dokumentuje trudną podróż Lilian i jej dzieci pokonywaną pieszo, autostopem lub pociągiem towarowym. Poznajemy ich więzy rodzinne i obserwujemy, jak pokonują problemy na swój własny sposób. Podziwiamy wytrzymałość bohaterki i jej umiejętność sprawiania, że pełna wysiłku podróż wydaje się być przygodą. Jednak w tym samym czasie Stany Zjednoczone budują mur, aby zatrzymać migrantów z Meksyku. Kiedy po wielu tygodniach Lilan i jej dzieci docierają do granicy, kobieta załamuje się.

Czy jej celem jest rzeczywiście USA? Czy ucieczka od męża to dopiero początek długiej batalii o niezależność? I wreszcie – czy walka z męską dominacją i tradycyjnymi rolami płciowymi może w końcu zmienić jej życie na lepsze?  

czas trwania:
93 min
kraj / rok produkcji:
Niemcy, Brazylia, Meksyk / 2021
reżyseria:
Jakob Krese, Danilo do Carmo
zdjęcia:
Arne Büttner, Danilo do Carmo
produkcja:
Annika Mayer, Bruna Epiphanio / Majmun Films, Olhar Através
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – DOK Lipsk
sekcje:
Bohaterowie_ki są wśród nas
konkursy:
Nagroda Amnesty International Polska
tagi:
prawa człowieka migracje Ameryka Łacińska

Inne filmy z tagiem migracje