Jedz tę cholerną rybę! Eat Your Catfish

reż. Noah Amir Arjomand, Adam Isenberg, Senem Tüzen / 2021 / USA, Hiszpania, Turcja / 72min.
Oglądamy świat oczami Kathryn, cierpiącej od lat na ALS (stwardnienie zanikowe boczne), sparaliżowanej, choć w pełni świadomej

Lata życia z ALS (stwardnienie zanikowe boczne) sprawiły, że Kathryn jest sparaliżowana i wymaga całodobowej opieki, chociaż jest w pełni świadoma. Komunikuje się ze światem za pomocą oczu, a choroba i związane z nią rozgoryczenie zdążyły już przytłoczyć jej męża Saida, dorosłego syna Noego, a także pielęgniarki oraz pomocników. Kathryn trzyma przy życiu miłość do dzieci i oczekiwanie na ślub córki.

Film jest wielowarstwowym, obserwacyjnym, niezwykle intymnym i ironicznie zabawnym portretem rodziny w jej przełomowym momencie. Filmowcy, wśród których jest syn Kathryn – Noah, zarejestrowali 930 godzin materiału filmowego. Wszystkie sceny kręcone były z kamery przyczepionej z tyłu wózka Kathryn. Dzięki temu jesteśmy zamknięci w polu jej widzenia, poruszamy się w jej rytmie, oglądamy świat jej oczami, śledzimy radości, frustracje i rozpacz, jaką czuje człowiek ograniczony przez swoje ciało.

czas trwania:
72 min
kraj / rok produkcji:
USA, Hiszpania, Turcja / 2021
reżyseria:
Noah Amir Arjomand, Adam Isenberg, Senem Tüzen
zdjęcia:
Noah Amir Arjomand
produkcja:
Noah Amir Arjomand, Adam Isenberg, Senem Tüzen / Zela Film
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – IDFA Amsterdam
sekcje:
Historie intymne
konkursy:
Nagroda Miesięcznika „Zwierciadło” dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej
tagi:
psychologia relacje

Inne filmy z sekcji Historie intymne

Inne filmy z tagiem psychologia