Filmy Krótkometrażowe: Blok V. Przestrzenie osobiste Short films: Block V. Personal Spaces

reż. Cecilia Pignocchi, Arthur Couvat („Grottaroli”); Pablo Serret de Ena („Bezużyteczni śpiewacy operowi”); Dejan Petrović („Przystosowanie”); Virpi Suutari („Radiowa ballada”) / 2020 - „Grottaroli” („Grottaroli”); 2021 - „Bezużyteczni śpiewacy operowi” („Useless Opera Singers”); 2021 „Przystosowanie” („Adjusting”); 2021 - „Radiowa ballada” („A People’s Radio – Ballads from a Wooded Country”) / Włochy, Niderlandy („Grottaroli”); Dania („Bezużyteczni śpiewacy operowi”); Serbia („Przystosowanie”); Finlandia („Radiowa ballada”) / 88min.
Od Arktyki przez Finlandię, Serbię aż po słoneczne włoskie wybrzeże. Ten blok to zaproszenie do odwiedzenia miejsc, które są niezwykłe albo wręcz przeciwnie – z pozoru wydają się nam dobrze znane, ale kryją w sobie tajemnice.

„Grottaroli”
(„Grottaroli”)
reż. Cecilia Pignocchi, Arthur Couvat / 2020 / Włochy, Niderlandy / 14 min
zdjęcia: Arthur Couvat
produkcja: : Cecilia Pignocchi, Arthur Couvat
wybrane festiwale i nagrody: 2021 – FF Tribeca

Niebieskie morze, szereg drewnianych drzwi osadzonych w skałach i przechadzający się w słońcu opaleni starsi panowie. To Grottaroli – wyjątkowi rybacy, którzy od pokoleń wykuwali jaskinie w klifach na włoskim wybrzeżu Adriatyku. Codziennie rano schodzą nad wodę i kontynuują swoją pracę w przestrzeni adaptowanej do tego celu przez ich przodków od końca XIX wieku. Teraz muszą pogodzić się z faktem, że morze nie daje już tylu ryb, co kiedyś, a oni są ostatnim pokoleniem Grottaroli – jedynym łącznikiem ich tradycyjnego rzemiosła z teraźniejszością.

Mimo wpisanej w tę sytuację nostalgii, film, dzięki swoim bohaterom, jest pełen radości życia i humoru.

 

„Bezużyteczni śpiewacy operowi”
(„Useless Opera Singers”)
reż. Pablo Serret de Ena / 2021 / Dania / 28 min
zdjęcia: Pablo Serret de Ena
produkcja: Pablo Serret de Ena
wybrane festiwale i nagrody: 2021 – MFFK Clermont

Arktyka – cel podróży tych, którzy pomyśleli, że warto by rzucić wszystko i poszukać samych siebie z dala od innych.

Tak właśnie postąpił główny bohater żywiołowego filmowego eseju, którego celem stało się „zmierzenie Północy”. W swojej misji wykorzystuje bardzo niecodzienne narzędzia pomiarowe, przy okazji odkrywając swoje granice rozumienia rzeczywistości i innych ludzi. Jego przygoda momentami przybiera absurdalny obrót, a estetycznie blisko mu do ukochanej przez Wesa Andersona symetrii i nienagannej kompozycji kadru.

 

„Przystosowanie”
(„Adjusting”)
reż. Dejan Petrović / 2021 / Serbia / 19 min
zdjęcia: Dragan Vildović
produkcja: Dejan Petrović / Independent Film Centre Filmart
wybrane festiwale i nagrody: 2021 – IDFA Amsterdam

Anja trafia do wyjątkowego schroniska. Musi odnaleźć się za kratami, opuszczona i przestraszona. W adaptacji pomaga jej opiekun, którego twarzy nigdy nie widzimy.

Dopiero w zaskakującym zwrocie akcji pod koniec filmu okazuje się, dlaczego ich relacja jest tak ważna i bliska. Sytuacja, w której się znaleźli, jest bardziej podobna niż może się wydawać.

Silna ręka opiekuna pomaga sprytnej suczce odnaleźć się z czasem w zatłoczonych schroniskowych boksach. Musi radzić sobie w nieprzyjaznych warunkach, co stopniowo staje się coraz łatwiejsze. Życie w izolacji nigdy nie będzie mimo wszystko do końca szczęśliwe, a poczucie samotności nie wpływa dobrze zarówno na psychikę psa, jak i jego ludzkiego przewodnika.

 

„Radiowa ballada”
(„A People’s Radio – Ballads from a Wooded Country”)
reż. Virpi Suutari / 2021 / Finlandia / 27 min
zdjęcia: Heikki Färm, Mikko Leinonen
produkcja: Virpi Suutari, Martti Suosalo / Euphoria Film
wybrane festiwale i nagrody: 2021 – IDFA Amsterdam

Co gra w fińskiej duszy? Znana dokumentalistka Virpi Suutari prezentuje, czasem skrywane przed światem, myśli swoich rodaków i rodaczek, sięgając po nagrania z audycji radiowej Kansanradio, co można przetłumaczyć jako „radio ludzi”. Dzwoniący tam słuchacze i słuchaczki zachowują anonimowość i opowiadają o wszystkim – od drobnych codziennych spraw, przez trudne czasem relacje sąsiedzkie aż po poważne tematy związane z kryzysem klimatycznym lub życiem polityczno-społecznym.

Czy Finowie są inni niż Polacy? W wielu kwestiach tak, ale w wielu są także zaskakująco podobni. Uzupełnieniem nagrań jest warstwa wizualna, złożona z pejzaży pięknej przyrody i wyludnionych miast. To fascynująca mozaika stanu umysłu całego narodu i jego prawdziwych, bo codziennych, marzeń oraz zmartwień.

czas trwania:
88 min
kraj / rok produkcji:
Włochy, Niderlandy („Grottaroli”); Dania („Bezużyteczni śpiewacy operowi”); Serbia („Przystosowanie”); Finlandia („Radiowa ballada”) / 2020 - „Grottaroli” („Grottaroli”); 2021 - „Bezużyteczni śpiewacy operowi” („Useless Opera Singers”); 2021 „Przystosowanie” („Adjusting”); 2021 - „Radiowa ballada” („A People’s Radio – Ballads from a Wooded Country”)
reżyseria:
Cecilia Pignocchi, Arthur Couvat („Grottaroli”); Pablo Serret de Ena („Bezużyteczni śpiewacy operowi”); Dejan Petrović („Przystosowanie”); Virpi Suutari („Radiowa ballada”)
zdjęcia:
Arthur Couvat („Grottaroli”); Pablo Serret de Ena („Bezużyteczni śpiewacy operowi”); Dragan Vildović („Przystosowanie”); Heikki Färm, Mikko Leinonen („Radiowa ballada”)
produkcja:
Cecilia Pignocchi, Arthur Couvat („Grottaroli”); Pablo Serret de Ena („Bezużyteczni śpiewacy operowi”); Dejan Petrović / Independent Film Centre Filmart („Przystosowanie”); Virpi Suutari, Martti Suosalo / Euphoria Film („Radiowa ballada”)
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – FF Tribeca („Grottaroli”); 2021 – MFFK Clermont („Bezużyteczni śpiewacy operowi”); 2021 – IDFA Amsterdam („Przystosowanie”); 2021 – IDFA Amsterdam („Radiowa ballada”)
sekcje:
Krótkie metraże
tagi:
psychologia ekologia podróże relacje seniorzy i seniorki

Inne filmy z sekcji Krótkie metraże

Inne filmy z tagiem ekologia