Konkurs Filmów Krótkometrażowych: Blok I Shorts Competition: Block I


Paczka filmów
reż. Olivia Martin-McGuire ("Brzeg wolności"); Pavel Mozhar ("Podręcznik"); Aurora Brachman ("Dziecko szczęścia); Aleksander Szamałek ("Joanna D'Arc") / 2021 ("Brzeg wolności"; "Podręcznik"); 2020 ("Dziecko szczęścia"); 2022 ("Joanna D'Arc") / Australia, Francja ("Brzeg wolności"); Niemcy, Białoruś ("Podręcznik"); USA ("Dziecko szczęścia); Polska, Francja ("Joanna D'Arc") / 92 min
Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego: „Brzeg wolności”, reż. Olivia Martin-McGuire
Po raz pierwszy na festiwalu prezentujemy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, które są wyborem filmów dokumentalnych z całego świata, a których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych prezentowanych na festiwalu.
Brzeg wolności
czas trwania: 15 min
kraj/rok: Australia, Francja/2021
reżyseria: Olivia Martin-McGuire
zdjęcia: Agnès Patron
produkcja: Ron Dyens / Sacrebleu Productions
wybrane festiwale i nagrody: 2021 – DOC NYC Nowy Jork
Dziadek opowiada wnuczce historię swojej przeprawy przez morze do Hong Kongu w latach 70-tych XX wieku, nadając kontekst aktualnym niepokojom targającym regionem. Animacja

Piękna animacja o jednej z masowych migracji XX wieku, o której w zachodnim świecie wiadomo stosunkowo niewiele. Między latami 50-tymi, a 80-tymi Hong Kong był symbolem wolności dla wielu Chińczyków, spoglądających na jego światła przez taflę wody.

Dwa miliony mieszkańców kontynentalnych Chin próbowało przepłynąć przez południową granicę na morzu. Wielu straciło w ten sposób życie lub zostało schwytanych i zesłanych do obozów pracy, ale niektórzy odnieśli sukces. Wnuczka prosi swojego dziadka – jednego ze szczęśliwców, którym udało się przeprawić przez wodę – żeby opowiedział jej o swojej podróży. Dzięki temu niepokojom targającym współczesnym Hong Kongiem i jej własnemu poszukiwaniu wolności nadany zostaje odpowiedni kontekst.

Podręcznik
czas trwania: 26 min
kraj/rok: Niemcy, Białoruś/2021
reżyseria: Pavel Mozhar
zdjęcia: Adam Graf, Jonas Römmig
produkcja: Kolja Wolle
wybrane festiwale i nagrody: 2021 – IDFA Amsterdam, 2021 – DOK Lipsk
Obserwując ze swojego berlińskiego pokoju to, co dzieje się w rodzinnej Białorusi, reżyser Pavel Mozhar dostrzega pewne prawidłowości i tworzy przerażający podręcznik tortur

Obserwując ze swojego berlińskiego pokoju to, co dzieje się w rodzinnej Białorusi, reżyser Pavel Mozhar dostrzega pewne prawidłowości. W zeznaniach zatrzymanych pojawiają się te same elementy i mechanizmy. Postanawia symbolicznie odtworzyć proces przesłuchań i tortur, których doświadczają jego rodacy i rodaczki walczący o wolność.

Krwawe tłumienie protestów to czynność chłodna, precyzyjnie przemyślana, powodująca nie tylko ogromne cierpienie fizyczne, ale także pozbawiająca nadziei. Chodzi w niej o to, żeby zmusić nieposłusznych do porzucenia marzeń o innym kraju.

Obraz wyłaniający się z eksperymentu reżysera jest porażający. Dla dyktatora ludzie są jak przedmioty, które można połamać i wyrzucić, kiedy stają się problemem.

Dziecko szczęścia
czas trwania: 6 min
kraj/rok: USA/2020
reżyseria: Aurora Brachman
zdjęcia: Aurora Brachman
produkcja: Aurora Brachman
wybrane festiwale i nagrody: 2021 – HOT DOCS Toronto
Dzieciaki radośnie bawią się na placu zabaw, podczas gdy my słyszymy niesamowicie dojrzałą i szczerą rozmowę matki i jej dziecka, które wyznaje, że jest transpłciowe

Dzieciaki radośnie bawią się na placu zabaw, podczas gdy my słyszymy niesamowicie dojrzałą i szczerą rozmowę matki i jej dziecka, które wyznaje, że jest transpłciowe.

Prostota i niezwykła siła tego coming outu, połączona z wyczuwalnym w ich głosach wzruszeniem, czułością i zrozumieniem, stanowi prawdziwą inspirację dla wszystkich rodziców, którzy chcą traktować swoje dzieci na równi ze sobą i postrzegać je jako samodzielne osoby z prawem do własnych emocji oraz decydowania o samym sobie. Aurorze Brachman idealnie udało się uchwycić atmosferę tego intymnego i ważnego dialogu.

Joanna D'Arc
czas trwania: 30 min
kraj/rok: Polska, Francja/2022
reżyseria: Aleksander Szamałek
zdjęcia: Aleksander Szamałek
produkcja: Krystyna Doktorowicz / Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego
wybrane festiwale i nagrody: 2022 – Millennium Docs Against Gravity FF – premiera światowa
Aneta od kilku miesięcy zarządza salonem masażu erotycznego we Francji i stara się ułożyć swoje życie prywatne. Czy jej się uda?

Aneta od kilku miesięcy zarządza salonem masażu erotycznego we Francji. Wyjechała z Polski, żeby odnaleźć swoją drogę. Jednak coraz większe problemy z partnerem oraz dorastające dzieci pchną ją do decyzji, żeby wziąć sprawy w swoje ręce. Postanawia ułożyć sobie życie na nowo u boku innego mężczyzny i skoncentrować się na dzieciach. Organizuje także casting do reżyserowanego przez siebie musicalu. Czy uda się jej wyjść na prostą i odnaleźć spokój, którego od tak dawna poszukuje?

Aleksander Szamałek z niezwykłą cierpliwością i czułością obserwuje bohaterkę, która na każdym kroku musi podejmować trudne decyzje, wpływające na los jej rodziny.

Brzeg wolności
Freedom Swimmer
reż. Olivia Martin-McGuire, Australia, Francja 2021, 15 min
Podręcznik
Handbook
reż. Pavel Mozhar, Niemcy, Białoruś 2021, 26 min
Dziecko szczęścia
Joychild
reż. Aurora Brachman, USA 2020, 6 min
Joanna D'Arc
Joanna D'Arc
reż. Aleksander Szamałek, Polska, Francja 2022, 30 min

Inne filmy z sekcji Krótkie metraże

Inne filmy z tagiem protest