Konkurs Filmów Krótkometrażowych: Blok I Shorts Competition: Block I

reż. Olivia Martin-McGuire ("Brzeg wolności"); Pavel Mozhar ("Podręcznik"); Aurora Brachman ("Dziecko szczęścia); Aleksander Szamałek ("Joanna D'Arc") / 2021 ("Brzeg wolności"; "Podręcznik"); 2020 ("Dziecko szczęścia"); 2022 ("Joanna D'Arc") / Australia, Francja ("Brzeg wolności"); Niemcy, Białoruś ("Podręcznik"); USA ("Dziecko szczęścia); Polska, Francja ("Joanna D'Arc") / 92min.
Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego: „Brzeg wolności”, reż. Olivia Martin-McGuire
Po raz pierwszy na festiwalu prezentujemy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, które są wyborem filmów dokumentalnych z całego świata, a których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych prezentowanych na festiwalu.

"Brzeg wolności" ("Freedom Swimmer")
reż. Olivia Martin-McGuire/Australia, Francja/2021/15 min.
zdjęcia: Agnès Patron
produkcja: Ron Dyens / Sacrebleu Productions
wybrane festiwale i nagrody: 2021 – DOC NYC Nowy Jork

Piękna animacja o jednej z masowych migracji XX wieku, o której w zachodnim świecie wiadomo stosunkowo niewiele. Między latami 50-tymi, a 80-tymi Hong Kong był symbolem wolności dla wielu Chińczyków, spoglądających na jego światła przez taflę wody.

Dwa miliony mieszkańców kontynentalnych Chin próbowało przepłynąć przez południową granicę na morzu. Wielu straciło w ten sposób życie lub zostało schwytanych i zesłanych do obozów pracy, ale niektórzy odnieśli sukces. Wnuczka prosi swojego dziadka – jednego ze szczęśliwców, którym udało się przeprawić przez wodę – żeby opowiedział jej o swojej podróży. Dzięki temu niepokojom targającym współczesnym Hong Kongiem i jej własnemu poszukiwaniu wolności nadany zostaje odpowiedni kontekst.

"Podręcznik"
("Handbook")
reż. Pavel Mozhar/Niemcy, Białoruś/2021/26 min.
zdjęcia: Adam Graf, Jonas Römmig
produkcja: Kolja Wolle
wybrane festiwale i nagrody: 2021 – IDFA Amsterdam, 2021 – DOK Lipsk

Obserwując ze swojego berlińskiego pokoju to, co dzieje się w rodzinnej Białorusi, reżyser Pavel Mozhar dostrzega pewne prawidłowości. W zeznaniach zatrzymanych pojawiają się te same elementy i mechanizmy. Postanawia symbolicznie odtworzyć proces przesłuchań i tortur, których doświadczają jego rodacy i rodaczki walczący o wolność. Krwawe tłumienie protestów to czynność chłodna, precyzyjnie przemyślana, powodująca nie tylko ogromne cierpienie fizyczne, ale także pozbawiająca nadziei. Chodzi w niej o to, żeby zmusić nieposłusznych do porzucenia marzeń o innym kraju.

Obraz wyłaniający się z eksperymentu reżysera jest porażający. Dla dyktatora ludzie są jak przedmioty, które można połamać i wyrzucić, kiedy stają się problemem.

"Dziecko szczęścia"
("Joychild")
reż. Aurora Brachman/USA/2020/6 min.
zdjęcia: Aurora Brachman
produkcja: Aurora Brachman
wybrane festiwale i nagrody: 2021 – HOT DOCS Toronto

Dzieciaki radośnie bawią się na placu zabaw, podczas gdy my słyszymy niesamowicie dojrzałą i szczerą rozmowę matki i jej dziecka, które wyznaje, że jest transpłciowe.

Prostota i niezwykła siła tego coming outu, połączona z wyczuwalnym w ich głosach wzruszeniem, czułością i zrozumieniem, stanowi prawdziwą inspirację dla wszystkich rodziców, którzy chcą traktować swoje dzieci na równi ze sobą i postrzegać je jako samodzielne osoby z prawem do własnych emocji oraz decydowania o samym sobie. Aurorze Brachman idealnie udało się uchwycić atmosferę tego intymnego i ważnego dialogu.

"Joanna D'Arc"
reż. Aleksander Szamałek/Polska, Francja/2022/30 min.
zdjęcia: Aleksander Szamałek
produkcja: Krystyna Doktorowicz / Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego
wybrane festiwale i nagrody: 2022 – Millennium Docs Against Gravity FF – premiera światowa

Aneta od kilku miesięcy zarządza salonem masażu erotycznego we Francji. Wyjechała z Polski, żeby odnaleźć swoją drogę. Jednak coraz większe problemy z partnerem oraz dorastające dzieci pchną ją do decyzji, żeby wziąć sprawy w swoje ręce. Postanawia ułożyć sobie życie na nowo u boku innego mężczyzny i skoncentrować się na dzieciach. Organizuje także casting do reżyserowanego przez siebie musicalu. Czy uda się jej wyjść na prostą i odnaleźć spokój, którego od tak dawna poszukuje?

Aleksander Szamałek z niezwykłą cierpliwością i czułością obserwuje bohaterkę, która na każdym kroku musi podejmować trudne decyzje, wpływające na los jej rodziny.

czas trwania:
92 min
kraj / rok produkcji:
Australia, Francja ("Brzeg wolności"); Niemcy, Białoruś ("Podręcznik"); USA ("Dziecko szczęścia); Polska, Francja ("Joanna D'Arc") / 2021 ("Brzeg wolności"; "Podręcznik"); 2020 ("Dziecko szczęścia"); 2022 ("Joanna D'Arc")
reżyseria:
Olivia Martin-McGuire ("Brzeg wolności"); Pavel Mozhar ("Podręcznik"); Aurora Brachman ("Dziecko szczęścia); Aleksander Szamałek ("Joanna D'Arc")
zdjęcia:
Agnès Patron ("Brzeg wolności"); Adam Graf, Jonas Römmig ("Podręcznik"); Aurora Brachman ("Dziecko szczęścia"); Aleksander Szamałek ("Joanna D'Arc")
sekcje:
Krótkie metraże
konkursy:
Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego
tagi:
polityka love story polskie filmy psychologia prawa człowieka feminizm relacje animacja protest LGBTQ+ migracje nagrodzone nagradzane dorastanie

Inne filmy z sekcji Krótkie metraże

Inne filmy z tagiem animacja