Sztuka milczenia The Art of Silence

reż. Maurizius Staerkle Drux / 2021 / Switzerland, Germany / 81min.
Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny poświęcony legendarnemu francuskiemu mimowi Marcelowi Marceau, który inspirował Davida Bowiego czy Kate Bush


Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny poświęcony legendarnemu francuskiemu mimowi Marcelowi Marceau. Inspirował rzesze artystów: od słynnego szwajcarskiego klauna Dimitriego po Davida Bowiego czy Kate Bush. Był legendą XX-wiecznego teatru, choć mało kto wie, że naprawdę nazywał się Marcel Mangel.

Dzięki prywatnym archiwom artysty, a także wcześniej niepublikowanym wypowiedziom rodziny: żony Anne Sicco, córek Aurélii i Camille oraz wnuka Louisa Chevaliera, poznajemy jego biografię i sztukę. Dzieciństwo Marceau naznaczone było ranami, które okazały się niemożliwe do wyleczenia. Deportacja ojca do Auschwitz, a potem jego śmierć doprowadziły do traumy, wywołały złość i gorycz. Marceau zdołał je jednak wysublimować i uwięzić w ciszy zdolnej wyrazić to, czego nie dało się już zamknąć w słowach. Tym właśnie była dla niego pantomima – pozwalała odnaleźć motywację i uciec od tragizmu życia.

W filmie odbijają się osobiste doświadczenia reżysera, który jest synem Christopha Staerkle’a – znanego szwajcarskiego mima. 

czas trwania:
81 min
kraj / rok produkcji:
Switzerland, Germany / 2021
reżyseria:
Maurizius Staerkle Drux
zdjęcia:
Raphael Beinder
produkcja:
Aline Schmid / Beauvoir Films
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – FF Solothurn
sekcje:
Muza i wena
konkursy:
Nagroda Nos Chopina
tagi:
film biograficzny sztuka teatr relacje

Inne filmy z sekcji Muza i wena

Inne filmy z tagiem relacje

Inne filmy z konkursu Nagroda Nos Chopina