Za drzwiami galerii Uffizi Inside the Uffizi

reż. Corinna Belz, Enrique Sánchez Lansch / 2021 / Niemcy / 96min.
500 sal i tysiące odwiedzających dziennie. Galeria Uffizi – skarbiec Medyceuszy i jedno z najstarszych muzeów na świecie. Jak działa to wyjątkowe miejsce?


500 sal i tysiące odwiedzających dziennie. Galeria Uffizi – skarbiec Medyceuszy i jedno z najstarszych muzeów na świecie. Ta florencka instytucja przyciąga cały świat, ale żeby tak dalej było, musi znaleźć dla siebie nowe formy prezentacji sztuki. Każde zadanie staje się tu rytuałem.

Poznajemy współpracowników dyrektora Eike Schmidta: architektów, kustoszy i obsługę gości. Jesteśmy świadkami negocjacji z artystą Antony Gormley'em na temat sposobu wystawienia jednej z jego rzeźb na wystawie. Spotykają się tu różne mentalności i punkty widzenia. Obserwujemy współpracę europejskiego świata sztuki w miniaturze. Jednocześnie film zaprasza nas do zanurzenia się w dziełach Botticellego i konfrontuje nas z ulotnością życia. Sceny wojny i ataki bombowe mafii w przeszłości uświadamiają nam z kolei wyzwania, jakie stoją przed tymi, którzy dbają o to, żeby arcydzieła sztuki przetrwały dla następnych pokoleń.

czas trwania:
96 min
kraj / rok produkcji:
Niemcy / 2021
reżyseria:
Corinna Belz, Enrique Sánchez Lansch
zdjęcia:
Johann Feindt, Thomas Riedelsheimer
produkcja:
Thomas Kufus / zero one film GmbH
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – IDFA Amsterdam
sekcje:
Muza i wena
konkursy:
Nagroda Nos Chopina
tagi:
historia sztuka

Inne filmy z sekcji Muza i wena

Inne filmy z tagiem sztuka

Inne filmy z konkursu Nagroda Nos Chopina