Nieskończoność według Floriana Infinity According to Florian

reż. Oleksiy Radynski / 2022 / Ukraina / 70min.
Nagroda Banku Millennium dla Reżysera Najlepszego Filmu Ukraińskiego
Florian Yuriev to ukraiński Leonardo da Vinci – naukowiec, innowator, architekt i muzykolog. Jaka jest jego historia i spojrzenie na świat?


„Układ słoneczny w stosunku do nieskończoności jest jak jeden podzielone przez nieskończoność. Matematyka podpowiada nam wynik – jest nim zero”. Na początku filmu słowa te wypowiada Florian Yuriev – naukowiec, innowator, architekt i muzykolog, który zaprojektował salę koncertową w kształcie spodka, wybudowaną w centrum Kijowa. 

Florian to ukraiński Leonardo da Vinci, który tworzył instrumenty smyczkowe i łączył siedem barw natury z siedmioma tonalnościami muzyki. Dzieciństwo przeżył z rodzicami w łagrach na dalekiej Północy. Do świata sztuki dostał się dzięki ugryzieniu kleszcza i chorobie, która zwolniła go z obowiązków wobec armii oraz państwa radzieckiego. Poznajemy go, gdy z grupą entuzjastów walczył o przyszłość swojego spodka, jednej z architektonicznych ikon Kijowa. Spodek ma stracić swoje założenie architektoniczne i stać się ozdobą największego centrum handlowego w stolicy Ukrainy. Florian założył, że musi dożyć 90-ciu lat, bo oprócz tej walki ma też kilka innych spraw do załatwienia na tym i… z tym światem. 

czas trwania:
70 min
kraj / rok produkcji:
Ukraina / 2022
reżyseria:
Oleksiy Radynski
zdjęcia:
Max Savchenko
produkcja:
Lyuba Knorozok
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – MFF Rotterdam
sekcje:
Bohaterowie_ki są wśród nas
konkursy:
Nagroda Nos Chopina
tagi:
sztuka miasta architektura nagrodzone Ukraina

Inne filmy z tagiem architektura

Inne filmy z konkursu Nagroda Nos Chopina