Marzenia w Hotelu Chelsea Dreaming Walls

reż. Amélie van Elmbt, Maya Duverdier / 2022 / Belgia, Francja, USA, Niderlandy, Szwecja / 80min.
Intrygujące spojrzenie na legendarny hotel artystów Chelsea, pełniący kultową rolę w Nowym Jorku w latach 60. XX wieku. Teraz ma zamienić się w luksusowy hotel

Intrygujące spojrzenie na legendarny hotel artystów Chelsea, pełniący kultową rolę w Nowym Jorku w latach 60. XX wieku.

Poznajemy go w szczególnym momencie. Właściciele zdecydowali się na generalny remont, a aktualni mieszkańcy hotelu, wynajmujący swoje pokoje od wielu lat, żyją na placu budowy.

Ikoniczne postaci, które mieszkały w hotelu w przeszłości, pojawiają się w filmie jako „kreatywne duchy”, m.in. Patti Smith, Robert Mapplethorpe, Jim Morrison  i inni. Przystań dla wolnych duchów wkrótce zamieni się w luksusowy hotel.

Film skupia się na obecnych lokatorach. Merle Lister Levine zajmuje się ceramiką. Małżeństwo Pappas buntuje mieszkańców przeciw właścicielom hotelu. Artysta i performer Joe Cory żyje w bardzo małym studio. Steve Wills podobno przyprowadził raz Mariah Carey i uważa, że tylko dlatego pozwolono mu tu zamieszkać. Rzeźbiarz Sky Ferrante nie przejmuje się remontem hotelu i tworzy nowe, skomplikowane dzieła. Za to Berta Grossman mieszka w Chelsea już tak długo, że jej pokój zawalony jest artefaktami sztuk wszelakich. Artystka stosuje metodę wyparcia i stara się nie zwracać uwagi na krzątaninę, która ma zamknąć historię hotelu Chelsea na zawsze.

czas trwania:
80 min
kraj / rok produkcji:
Belgia, Francja, USA, Niderlandy, Szwecja / 2022
reżyseria:
Amélie van Elmbt, Maya Duverdier
zdjęcia:
Amélie van Elmbt
produkcja:
Hanne Phlypo / Clindoeil Films
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – MFF Berlin; 2022 – Luxembourg City FF
sekcje:
Miejsca
konkursy:
Nagroda Nos Chopina
tagi:
sztuka popkultura architektura relacje

Inne filmy z sekcji Miejsca

Inne filmy z tagiem popkultura

Inne filmy z konkursu Nagroda Nos Chopina