Wszyscy jesteśmy zwierzętami Just Animals

reż. Vesa Kuosmanen, Saila Kivelä / 2022 / Finlandia / 82min.
Saila to młoda działaczka na rzecz praw zwierząt hodowlanych. Mai, jej starsza siostra, wybrała inną ścieżkę – politykę. Saila obawia się, że może stać się ona częścią machiny, z którą obie walczyły

Filmowa opowieść o dorastaniu do aktywizmu. Saila to młoda działaczka na rzecz praw zwierząt hodowlanych. Dziesięć lat temu otwarcie przyznała, że potajemnie filmowała farmy, a następne trzy lata młodości upłynęły jej na sądowej batalii, podczas której prokurator domagał się dla niej wyroku więzienia, a rolnicy żądali wysokiego odszkodowania. Jej starsza siostra, Mai, która zawsze była jej idolką, wybrała inną ścieżkę – politykę. Saila obawia się, że może stać się częścią machiny, z którą obie walczyły. I choć jej nazwisko jest nadzieją ruchu na rzecz zwierząt, to ona sama nie może już dalej być świadkiem ich cierpienia. Chce zrobić sobie przerwę i zrozumieć, na czym polega aktywizm i z jakimi poświęceniami się wiąże.

Film pokazuje, jakiego zaangażowania wymaga walka o inne stworzenia i co się dzieje, gdy utopijne idee nie przystają do rzeczywistości, a w dodatku wywołują konsekwencje prawne. Twórcy wykorzystują materiały archiwalne, potajemnie nagrane w hodowlach zwierząt i ukazują kulisy politycznych decyzji podejmowanych w tej sprawie.    

czas trwania:
82 min
kraj / rok produkcji:
Finlandia / 2022
reżyseria:
Vesa Kuosmanen, Saila Kivelä
zdjęcia:
Heini Mäntylä
produkcja:
Elli Toivoniemi, Venla Hellstedt, Juha Löppönen / Tuffi Films
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – CPH:DOX Kopenhaga; 2022 – One World. International Human Rights Documentary FF; 2022 – Hot Docs Toronto
sekcje:
Klimat na zmiany – Visa poleca
konkursy:
Green Warsaw Award Nagroda za Najlepszy Debiut
tagi:
ekologia prawa zwierząt aktywizm

Inne filmy z tagiem prawa zwierząt

Inne filmy z konkursu Nagroda za Najlepszy Debiut