Wulkan miłości Fire of Love

reż. Sara Dosa / 2022 / Kanada, USA / 93min.
Katia i Maurice Krafft przez 25 lat podróżowali do wszystkich wulkanów, stając się najsłynniejszymi wulkanologami na świecie. Zginęli podczas wybuchu wulkanu w Japonii w 1991 roku

W napisach na początku filmu pojawiają się wulkany z ich poetyckimi i równocześnie groźnymi nazwami. To celowy zabieg, bo ten film to prawdziwe love story o niezwykłym trójkącie miłosnym, w którym występuje francuskie małżeństwo Katii i Maurice’a Krafftów oraz wielbione przez nich wulkany. Para twierdziła, że są razem po części właśnie dzięki wspólnej miłości do wulkanów.

Przez ćwierć wieku podróżowali do wszystkich wulkanów, które mogli znaleźć na naszej planecie, stając się tym samym najsłynniejszymi i najbardziej żarliwymi wulkanologami na świecie. Zginęli także razem – podczas wybuchu wulkanu w Japonii w 1991 roku. Dzięki ich pasji powstało olbrzymie archiwum fascynujących zdjęć i filmów o tych niezwykłych i tajemniczych miejscach na Ziemi. Krafftowie chcieli dokumentować je z bliska. Maurice przeszedł „chrzest” już w wieku dwudziestu paru lat, parząc nogę w lawie. Odbył również ekstremalnie ryzykowną wyprawę pontonem po wulkanicznym jeziorze pełnym żrącej siarki. Krafftowie stworzyli własną kategoryzację wulkanów, które dzielili na czerwone – z lawą i szare – bez lawy. Każdy miał dla nich swoją własną, odrębną i wyjątkową osobowość. „Kiedy raz zobaczysz wybuch wulkanu, nie możesz już się od tego uwolnić” – tłumaczy Katia.

Film jest medytacją nad życiem na krawędzi przepaści, w oparach dymu i lawy o temperaturze 1200 °C. „Ciekawość jest tu silniejsza od lęku” – jak stwierdziła kiedyś Katia.

czas trwania:
93 min
kraj / rok produkcji:
Kanada, USA / 2022
reżyseria:
Sara Dosa
zdjęcia:
Pablo Alvarez-Mesa
produkcja:
Shane Boris, Sara Dosa, Ina Fichman / Cottage M Films, Intuitive Pictures
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – FF Sundance: Nagroda Jonathana Oppenheima za Montaż, 2022 – CPH:DOX Kopenhaga
sekcje:
Love Stories Najpopularniejsze
konkursy:
Nagroda Banku Millennium – Grand Prix Nagroda Wyborcza.pl Big Screen Doc
tagi:
love story feel good movie film biograficzny podróże fotografia nagradzane nauka

Inne filmy z sekcji Love Stories

Inne filmy z tagiem nagradzane