W mroku niepewności A Night of Knowing Nothing

reż. Payal Kapadia / 2021 / Indie, Francja / 97min.
Poznali się na protestach przeciwko prawicowemu rządowi w Indiach. Jednak K. nie potrafił sprzeciwić się, gdy rodzice zabronili mu spotykać się z L. Po ich miłości zostało pudełko pełne listów

W znalezionym pudełku znajdują się wycięte z gazet artykuły i listy pisane przez studentkę L. do K. – swojego zakazanego ukochanego. Stali obok siebie na studenckich protestach przeciwko prawicowemu rządowi w Indiach. Jednak  K. nie potrafił sprzeciwić się, gdy rodzice zabronili mu spotykać się z L. Jej ból, sny i obserwacje na temat zmieniającego się klimatu politycznego są podobne do odczuć większości studentów w Indiach. Nigdy nie rozumiała, dlaczego jej ukochany zbiera artykuły z gazet. Teraz nabiera to dla niej sensu. Sytuacja polityczna zmienia się tak szybko, że nie sposób wszystkiego pamiętać.

Warstwę wizualną filmu tworzą nagrania z codziennego życia na uniwersytetach w Indiach: uroczystości, intymne momenty, strajki i uliczne demonstracje. Film sugestywnie łączy rzeczywistość z fikcją, sny i wspomnienia z fantazjami i poczuciem niepewności jutra. Otaczający zdjęcia mrok i chwile ciszy wybrzmiewają donośnie.

czas trwania:
97 min
kraj / rok produkcji:
Indie, Francja / 2021
reżyseria:
Payal Kapadia
zdjęcia:
Ranabir Das
produkcja:
Thomas Hakim, Julien Graff, Ranabir Das / Petit Chaos, Another Birth
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – MFF Cannes: nagroda Golden Eye dla najlepszego filmu dokumentalnego, 2021 – MFF Toronto; 2021 – IDFA Amsterdam
sekcje:
Love Stories
konkursy:
Nagroda Banku Millennium – Grand Prix Nagroda za Najlepszy Debiut
tagi:
love story sztuka protest slow cinema nagradzane

Inne filmy z sekcji Love Stories

Inne filmy z tagiem love story