Najgłośniej słychać milczenie Silence Heard Loud

reż. Anna Konik / 2022 / Polska / 71min.
Londyn. Siedem osób. Uciekli od wojny, terroryzmu, nienawiści. Uniknęli śmierci. Wydaje się, że mogą rozpocząć nowe życie w Europie. Ale czy to naprawdę koniec ich problemów?

Przestronna sala uniwersytetu. Siedem osób siedzi w kręgu. Czytają eseje na temat problemów współczesnego świata. To jedyny moment, kiedy widzimy ich razem. Ze słonecznej sali przenosimy się w przestrzeń miasta, które staje się zmiennym tłem dla ich słów. Od tej chwili podążamy za każdym osobno, bez ustalonego porządku i czasu. Opowiadają skąd przyjechali, przed czym uciekają. Odkrywają kolejne dramatyczne fakty ze swojego życia. Kamera pokazuje ich raz z dystansu, innym razem zagląda w oczy, odkrywa emocje, czyta mowę ciała.

Kawałek po kawałku składamy fragmenty w całość i obserwujemy siedem dramatycznych historii z życia Angeli, Janahana, Merwy, Michaela, Mohameda, Nirmali i Selamawit. Uciekli od wojny, terroryzmu, etnicznej nienawiści, prześladowań, domowej przemocy. Uniknęli śmierci. Wydaje się, że osiągnęli cel i mogą rozpocząć nowe życie w Europie. Ale czy to naprawdę koniec ich problemów i początek nowego, lepszego życia?

czas trwania:
71 min
kraj / rok produkcji:
Polska / 2022
reżyseria:
Anna Konik
zdjęcia:
Jozefina Gocman Dicks
produkcja:
Anna Konik / koprodukcja The Compass Project Birkbeck University of London, Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – FF Human Rights Watch Londyn
sekcje:
Człowiek w kinie
konkursy:
Nagroda dla Najlepszego Filmu Polskiego
tagi:
polskie filmy prawa człowieka miasta migracje

Inne filmy z sekcji Człowiek w kinie

Inne filmy z tagiem miasta