Nie odbierzecie nam wspomnień Our Memory Belongs to Us

reż. Rami Farah, Signe Byrge Sørensen / 2021 / Dania / 90min.
Nagroda Amnesty International Polska
Jak przeżyć traumę wojny? To pytanie okazuje się wciąż żywe dla trzech syryjskich aktywistów: Yadana, Odaia i Raniego

Jak przeżyć traumę wojny? Zapominając czy pamiętając? To pytanie okazuje się wciąż żywe dla trzech syryjskich aktywistów: Yadana, Odaia i Raniego. Przed rewolucją byli odpowiednio studentem prawa, miłośnikiem literatury i mistrzem siatkówki. W 2012 roku Yadan przekroczył granicę Jordanii, niosąc twardy dysk zawierający ponad 12 tyś. filmów nakręconych przez siebie i niezależnych dziennikarzy w Daraa – miejscu narodzin syryjskiej rewolucji. Po długim okresie rozłąki starzy przyjaciele spotykają się ponownie w pustym teatrze w Paryżu, gdzie na scenie dzielą się swoimi doświadczeniami z reżyserem Ramim Farahem (też Syryjczykiem), któremu Yadan powierzył twardy dysk.

W filmie Farah konfrontuje tych trzech aktywistów z filmami, częściowo własnymi, wyświetlanymi na dużym ekranie, ożywiając tym samym tłumione dotąd wspomnienia. Oglądają wspólnie wydarzenia, które na zawsze zmieniły ich los. Zastanawiają się nad własnym życiem, sensem podjętych decyzji, zbiorową pamięcią i tym, co zostało z ich marzeń i nadziei. Ponowne spotkanie jest unikalną szansą na analizę złożonej sytuacji w Syrii, gdzie pokojowe ludowe powstanie zakończyło się okrutnym, wyniszczającym konfliktem. Ale wojna w Syrii oznacza również historyczny punkt zwrotny w dokumentacji wojen na całym świecie przez mniej lub bardziej amatorskich dziennikarzy uzbrojonych w smartfony i małe aparaty fotograficzne.

czas trwania:
90 min
kraj / rok produkcji:
Dania / 2021
reżyseria:
Rami Farah, Signe Byrge Sørensen
zdjęcia:
Henrik Bohn Ipsen
produkcja:
Anne Köhncke / Final Cut for Real
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – CPH:DOX Kopenhaga: Specjalne Wyróżnienie; 2021 – DokuFest, Kosowo: nagroda Human Rights DOX; 2021 – IDFA Amsterdam; 2021 – DOK Lipsk; 2021 – MFF Camden
sekcje:
Człowiek w kinie
konkursy:
Nagroda Amnesty International Polska
tagi:
prawa człowieka Bliski Wschód aktywizm protest migracje nagrodzone

Inne filmy z sekcji Człowiek w kinie

Inne filmy z tagiem nagrodzone