Nelly i Nadine Nelly & Nadine

reż. Magnus Gertten / 2022 / Szwecja, Belgia, Norwegia, Dania / 93min.
Nelly i Nadine poznały się w Wigilię 1944 roku w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Spędziły razem kolejne 30 lat. Reżyser odkrywa tę poruszającą historię

Gdy Magnus Gertten pokazywał w Paryżu swój poprzedni film, „Every Face Has a Name”, po projekcji podeszła do niego Sylvie. Rozpoznała jedną kobietę wśród pokazywanych w filmie twarzy osób uratowanych z obozów koncentracyjnych przez Czerwony Krzyż, a następnie przywiezionych statkiem do Malmö w kwietniu 1945 roku. Była to Nadine Hwang – Chinka, która odegrała znaczącą rolę w życiu babci Sylvie – Nelly. Okazało się, że Sylvie posiada wiele listów, pamiętników, zdjęć i nagrań kamerą 8mm, ukazujących miłość Nelly i Nadine. Jednak było to na tyle bolesne dla wnuczki Nelly, że do tej pory nie odważyła się zagłębić w ten temat.

Zakochane w sobie kobiety poznały się w Wigilię 1944 roku w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Uznana solistka operowa Nelly Mousset-Vos została poproszona o zaśpiewanie arii z opery „Madame Butterfly”. Poprosiła ją o to Nadine, z którą Nelly spędziła kolejne 30 lat. Reżyser odkrywa tę poruszającą historię, płynnie przechodząc w filmie między przeszłością i teraźniejszością.

To dokumentacja zapomnianych queerowych historii osób, które doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej.

czas trwania:
93 min
kraj / rok produkcji:
Szwecja, Belgia, Norwegia, Dania / 2022
reżyseria:
Magnus Gertten
zdjęcia:
Caroline Troedsson
produkcja:
Ove Rishoig-Jensen / Auto Images
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – MFF Berlin, 2022 – CPH:DOX Kopenhaga
sekcje:
Love Stories
konkursy:
Nagroda Miesięcznika „Zwierciadło” dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej
tagi:
love story historia relacje LGBTQ+

Inne filmy z sekcji Love Stories

Inne filmy z tagiem LGBTQ+